9 Հունիս 2011 - 09:55 AMT
Գազի բարձր գների պատճառով Հայաստանի ջերմոցային տնտեսությունները ստիպված են որոնել ջեռուցման այլ աղբյուրներ
Հայաստանի ջերմոցային տնտեսությունների տերերը դիտարկում են ջեռուցման այլընտրանքային աղբյուրների անցում կատարելու հնարավորությունը, քանի որ գազի սակագները երկրում բավական բարձր են, իսկ «ՀայՌուսգազարտը» զիջումների չի գնում: Այդ մասին հունիսի 9-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գևորգյանը: «Հիմա մենք ընտրում ենք ջեռուցման նոր ուղի ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների օգտագործմամբ, ինչն ապահովում է ծախսերի տնտեսում 20-30 տոկոսով»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված` Պողոս Գևորգյանը հավելել է, որ ջերմոցային տնտեսությունների պարտքի պատճառով, մասնավորապես, Գյումրիում անջատել են գազամատակարարումը, որի արդյունքում ջերմոցը դուրս է եկել շարքից, ճաքել են ապակիները, պայթել են խողովակները: «Գազն անջատելու պատճառով ջերմոցը ենթարկվել է սնանկության»,- ասել է նա: Ասոցիացիայի նախագահը նշել է, որ ընկերությունը չի ընդունում ջերմոցային տնտեսությունների տերերի առաջարկները, այն է` սպասել երկու ամիս, երբ բերքը կհասունանա, իսկ դրա իրացումից հետո կհայտվեն միջոցներ պարտքը վճարելու համար:

9 Июнь 2011 - 09:55 AMT
Из-за высоких цен на газ тепличные хозяйства Армении вынуждены искать альтернативные источники для обогрева
Владельцы тепличных хозяйств Армении рассматривают возможность перехода на альтернативные источники обогрева, поскольку тариф на газ в стране достаточно высок, а монополист по поставкам и распределению российского газа на территории республики – ЗАО «АрмРосгазпром», не идет на уступки. Об этом 9 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Ассоциации тепличных хозяйств Армении Погос Геворкян. «Сейчас мы выбираем новый путь отопления для теплиц с использованием ультракрасных лучей, что обеспечивает экономию затрат на 20-30%», – сказал он.
В связи с этим Погос Геворкян добавил, что из-за задолжности ряда тепличных хозяйств, в частности, в Гюмри в размере 2 млн. драмов «АрмРосгазпром» отключил подачу газа, в результате чего теплица полностью вышли из строя, потрескались стекла, взорвались трубы. «Из-за отключения газа теплица подверглась банкротству», – подчеркнул он. Председатель Ассоциации отметил, что компания не принимает предложения владельцев тепличных хозяйств – подождать два месяца, когда урожай созреет, а после его реализации появятся средства, чтобы расплатиться с долгом.