9 Հունիս 2011 - 12:56 AMT
Հունիսի 8-ին ավարտվել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի դաշնամուրային առաջին փուլը: 24 դաշնակահարներից երկրորդ փուլ են անցել 9 մասնակից: Երկրորդ փուլում են Հայաստանից Ժորա Սարգսյանը, Իզաբելլա Մարությանը, Լիլիթ Գրիգորյանը և Անահիտ Դիլբարյանը, Ռուսաստանից Միքայել Հայրապետյանը և Սոնա Արշակյանը, Ուկրաինայից Սերգեյ Շկոլյարենկոն, Չինաստանից Պենգ Ցաոն և Կանադայից Սամուել Դիսոնը:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանել 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր, ընդգրկում է երաժիշտներ Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄն-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: Մրցույթը լուսաբանվելու է 45 միջազգային կայքերում:

9 Июнь 2011 - 12:56 AMT
8-го июня завершился первый тур по фортепиано Международного конкурса имени Арама Хачатуряна. Из 24 пианистов во второй тур прошли 9 участников. Во втором туре будут участвовать из Армении Жора Саркисян, Изабелла Марутян, Лилит Григорян и Анаит Дилбарян, из России – Микаэл Айрапетян и Сона Аршакян, из Украины – Сергей Школяренко, из Китая – Пенг Цао и из Канады – Самуэль Дисон.
В этом году в Ереван для участия в Международном конкурсе имени Арама Хачатуряна приехали 36 пианистов и 11 композиторов – это музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Корея и Доминиканской Республики.
Организаторы конкурса – Министерство культуры РА, Культурный фонд «Арам Хачатурян – конкурс» и Ереванская государственная консерватория имени Комитаса. Главный партнер – Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества СНГ. Конкурс будет освещен на 45 сайтах.