10 Հունիս 2011 - 08:49 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 10-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2011թ. հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքի կազմակերպման հետ կապված հարցեր:
Զեկույցներով հանդես են եկել գյուղատնտեսության նախարար Արմո Ծատուրյանը և փրկարար ծառայության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը: Ելույթներ են ունեցել նաև գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրեն Վահրամ Բաղդասարյանն ու շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Բերքահավաքը արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով նախագահ Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչև 2011թ. հունիսի 15-ը հանրապետությանգյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ ձևավորել օպերատիվ շտաբ, որը կիրականացնի անհրաժեշտ միջոցառումներ և առկա իրավիճակի մասին 10-օրյա պարբերականությամբ տեղեկանքներ կներկայացնի հանրապետության Նախագահին:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս գործընթացի ողջ ընթացքը պետք է լայնորեն լուսաբանվի, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

10 июня президент республики Арцах Бако Саакян провел заседание Совета безопасности, в повестке которого стояли вопросы организации сбора урожая зерновых культур.
С докладами выступили министр сельского хозяйства Армо Цатурян и директор Службы спасения Артур Арутюнян. Выступили также директор Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Ваграм Багдасарян, руководители райадминистраций.
Для эффективной организации сбора урожая президент поручил правительству до 15 июня 2011 года сформировать оперативный штаб во главе с министром сельского хозяйства республики, осуществит необходимые меры и с периодичностью в 10 дней представлять президенту информацию о проделанной работе, сообщает главное информационное управление аппарата президента республики Арцах.
Бако Саакян подчеркнул, что весь ход этого, имеющего стратегическое значение для нашей страны, процесса должен широко освещаться.