Թուրքիայում վերջին հաքերային շարժումներից են «Անոնիմ» կոչվող հաքերային խմբի DoS հարձակումները թուրքական հեռուստահաղորդակցության կառավարման մարմնի (TIB) կայքի վրա՝ ընդդեմ կառավարության առաջարկած ինտերնետ-գրաքննության նոր համակարգի։ Այս մասին հաղորդում է CNET-ը։
«Վերջին մի քանի տարում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է թուրքական կառավարությունը ճնշումներ գործադրել ինտերնետի վրա, արգելափակել է հազարավոր կայքեր և բլոգներ, քրեական գործեր հարուցել լրագրողների դեմ և այս ամենը դեռ շարունակվում է»,- այս հաղորդագրությունն է թողել հաքերային «Անոնիմ» խումբը ջարդած կայքում։
Կառավարությունը ցանկանում է օգոստոսի 22-ին նոր վերահսկող համակարգ ներդնել, որը հնարավոր կդարձնի ձայնագրել և պահպանել բոլոր մարդկանց՝ ինտերնետում կատարելիք գործողությունները։ Չնայած դեռ պարզ չէ, թե ինչու և ինչպես է համակարգը ներդրվելու, բայց ակնհայտ է, որ թուրքական կառավարությունը ցանկանում է գրաքննության հաջորդ մակարդակին անցնել։
Հաքերային «Անոնիմ» խումբը պլանավորել էր DoS հարձակումները սկսել հունիսի 9-ի երեկոյից որպես «Հաքերային գործողության» մաս։
«Մենք կոչ ենք անում պետական մարմիններին պայքարել նման հանցանքների դեմ»,- ասել է ՏՏ հանցանքների դեմ պայքարի ասոցիացիայի ղեկավար Յավուզ Կոչօղլուն։

10 Июнь 2011 - 10:30 AMT
Хакерская атака на сайт (TIB) турецкого органа управления телекоммуникациями – дело рук хакерской группировки “Аноним”, направленная против предложенной правительством системы интернет-цензуры. Об этом сообщает CNET.
“За последние годы мы стали свидетелями того, как турецкое правительство оказывало давление на Интернет, создавало всевозможные препятствия, блокировало тысячи сайтов и блогов и даже возбуждало уголовные дела против журналистов, и это продолжается до сих пор”, – оставила сообщение на взломанном сайте хакерская группа “Аноним”.
22-го августа правительство Турции решило ввести новую контролирующую систему, которая поможет записывать и защищать все действия пользователей в Интернете. Хотя, пока неизвестно, как и зачем будет задействована новая система, однако, одно ясно наверняка, турецкое правительство решило перейти на новый уровень цензуры.
Хакерская группа “Аноним” запланировала начало DoS-атаки вечером 9-го июня как части “хакерских действий”.
“Мы призываем государственные органы бороться с подобными преступными действиями”, – сказал руководитель ассоциации по борьбе с преступлениями в сфере ИТ Явуз Кочоглу.