Հաշվի առնելով վարկով ավտոմեքենա գնելու ցածր պահանջարկը` այս տարի Հայաստանում ավտովարկավորման շուկան դեռ չի մոտենա նախաճգնաժամային մակարդակին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել «Յունիբանկի» սպառողական վարկերի վարչության պետ Գուրգեն Ղուկասյանը: «Որոշ դրական միտումներ կան, բայց ընդհանուր առմամբ շուկան, հատկապես առաջնայինը, բավական պասիվ է»,- ասել է նա: Մասնագետի խոսքով, ներկայումս ավելի պահանջված բանկային պրոդուկտ են սպառողական վարկերը, այդ թվում` վարկային քարտերը, որոնց ուղղությամբ «Յունիբանկն» ակտիվորեն աշխատում է:
2011 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ «Յունիբանկի»` ավտովարկերի շուկայի առաջատարներից մեկի ավտովարկերի պորտֆելը կազմել է մոտ 5,7 մլրդ դրամ: Ավտոտրանսպորտային միջոցների վարկավորման կտրուկ նվազումը ճգնաժամի հետևանքն է, «որից մենք բոլորս կարծում ենք, թե դուրս ենք եկել»: Նման կարծիքով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում կիսվեց «ԻՆԳՈ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը: Անդրադառնալով ԿԱՍԿՈ-յի պահանջարկի միտումներին` Ալթունյանը նկատեց, որ բացարձակ թվերով այդ ցուցանիշը նկատելի չէ, բայց եթե հաշվի առնենք, որ կտրուկ (3-4 անգամ) նվազել է ավտովարկավորումը կոմբանկերի կողմից, իսկ կասկոյի թվերն այդքան չեն նվազել, ապա կարելի է ասել, որ բացը լրացնում են գործակալները, որոնք նաև ԿԱՍԿՈ պոլիսներ են սկսել վաճառել:
Լևոն Ալթունյանը վարորդներին կոչ է արել ավելի հեռատես լինել, քանի որ 2-3 տարվա ընթացքում տրանսպորտային միջոցի վարորդի պատմության վերաբերյալ վիճակագրություն է հավաքվում, որից հետո կիրառվելու է «բոնուս-մալուս» համակարգը, որը թույլ կտա նվազեցնել ԱՊՊԱ-յի սակագներն արդեն 2013 թվականին մինչև 50%-ով:

11 Июнь 2011 - 12:29 AMT
Учитывая низкий спрос на покупку автомобилей в кредит, в этом году объем рынка автокредитования в Армении еще не приблизится к докризисному уровню. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил руководитель управления потребительских кредитов “Юнибанка” Гурген Гукасян. «Некоторые положительные тенденции есть, но в целом рынок, особенно первичный, достаточно пассивен», – сказал он. По словам специалиста, в настоящее время более востребованным банковским продуктом являются потребительские кредиты, в том числе кредитные карты, в направлении которых «Юнибанк» активно работает.
По состоянию на 31 мая 2011 года портфель автокредитов «Юнибанка», являющегося одним из лидеров данного рынка, составил около 5,7 млрд драмов. Банк выдает кредиты на покупку новых автомобилей по следующим условиям: сумма кредита 7 млн драмов, срок погашения – 48 месяцев, годовая процентная ставка – 13%, предоплата- 30%. Резкое сокращение кредитования автотранспортных средств является последствием кризиса, «из которого мы все думаем, что вышли». Таким мнением в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net поделился исполнительный директор компании «ИНГО-Армения» Левон Алтунян. Касаясь тенденций спроса на КАСКО, Левон Алтунян заметил, что в абсолютных цифрах этот показатель незаметен, но если принять во внимание то, что резко (в 3-4 раза) сократилось автокредитование со стороны комбанков, а цифры по КАСКО уменьшились не так соразмерно, то можно сказать, что пробел восполняют агенты, которые продают уже полисы КАСКО тоже.
Левон Алтунян также призвал водителей быть более дальновидными, поскольку в течение 2-3 лет идет накопление статистики по истории владельца транспортного средства, после чего будет применяться система «бонус-малус», которая позволит снизить тарифы на ОСАГО уже в 2013 году до 50%.