Հունիսի 22-26-ը Երևանում կանցկացվի «Հայաստանի Կիբերխաղերի 5-րդ բաց առաջնությունը»։ Առաջնությունը միաժամանակ հանդիսանում է միջազգային WCG (WorldCyberGames) համակարգչային և վիդեո խաղերի ամենամեծ փառատոնի հայաստանյան նախընտրական փուլը։
Հայաստանյան առաջնության 3 հաղթողներ կմասնակցեն Աշխարհի կիբերխաղերի առաջնությանը Կորեայում։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Հայաստանի Կիբերսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը։ «Մենք հավաքվում ենք իրար հետ մրցելու և ոչ ժամանցի համար։ Սա համակարգչային միջավայր է, որտեղ ի հայտ են գալիս մարդու ունակությունները։ Մեր առաջնության մասնակիցների 30%-ը հետագայում դառնում են ծրագրավորողներ և ՏՏ ոլորտի այլ մասնագետներ»,- ասաց Էդգար Սահակյանը։
Առաջնության մասնակիցները կմրցեն 2 պաշտոնական մարզաձևում՝ FIFA 2011 և StarCraft 2, ինչպես նաև ոչ պաշտոնական՝ Counter-Strike 1.6 և WarCraft 3 Dota խաղերում։ Առաջնությանը զուգահեռ անցկացվելու են նաև լրացուցիչ մրցույթներ՝ լուսանկարչական մրցույթ, նկարչական մրցույթ (Fan Art) և մեքենագրման (Touch typing) մրցույթ: Հայաստանյան առաջնության ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է 3.600.000 դրամ։
«Բոլոր մրցումների մասնակիցները կստանան տարբեր տիպի մրցանակներ՝ համակարգչային մկնիկներ, մոնտիտորներ, ստեղնաշարեր, նեթբուքեր և այլն։ Ոչ պաշտոնական մարզաձևի հաղթողները կստանան տիտղոսներ, միայն պաշտոնական մարզաձևերի հաղթողները կարող են մեկնել Կորեա աշխարհի առաջնությանը»,- նշեց Էդգար Սահակյանը։
Ինչպես տեղեկացրեց Էդգար Սահակյանը, անցած տարիներին ունեցել են մոտ 150 մասնակից, այս տարի ակնկալում է մինչև 200 մասնակից։
Համաշխարհային առաջնության հովանավորն է «Սամսունգ» ընկերությունը, ազգային առաջնության գլխավոր գործընկերն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը, իսկ պաշտոնական գործընկերը՝ «Ֆայն» ընկերությունը։
«ԱրմենՏել» ընկերությունն ապահովելու է նաև բոլոր խաղերի օնլայն հեռարձակումն առաջնության կայքում։
«Հայաստանի Կիբերխաղերի 5-րդ բաց առաջնությանը» կարող են մասնակցել բոլորն՝ առանց տարիքային սահմանափակման։ Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել կայքում՝ www.wcg.am-ում։

22-26 июня в Ереване будет проводиться “5-ый открытый чемпионат Армении по кибериграм”. Соревнование также является отборочным туром самого крупного чемпионата компьютерных и видеоигр WCG (Всемирные Компьютерные Игры), который ведёт свою историю с 2000 года и задумывался как крупнейший игровой турнир в мире.
Победители в официальных игровых дисциплинах в этом году будут соревноваться на Международном турнире Всемирных Компьютерных Игр с 8 по 11 декабря в городе Пусан (Корея). Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель комитета Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян. “Мы собираемся, чтобы состязаться, а не просто провести время. Это компьютерная среда, в которой проявляются возможности человека. 30% участников в дальнейшем становятся программистами, специалистами в сфере ИТ”, – сказал Эдгар Саакян.
В этом году официальными игровыми дисциплинами стали FIFA 2011 и StarCraft 2, а неофициальными – Counter-Strike 1.6 и WarCraft 3 Dota. Параллельно с чемпионатом будут проводиться дополнительные конкурсы – художественный конкурс (Fan Art) и конкурс стенографии (Touch typing). Общий призовой фонд чемпионата Армении составляет 3.600.000 драмов. “Все участники соревнований получат различные призы и подарки: компьютерные мыши, мониторы, клавиатуру, нетбуки и др. Победители неофициальных соревнований получат титулы, но на чемпионат мира в Корею смогут поехать только победители официальных соревнований”, – сообщил Эдгар Саакян.
Эдгар Саакян отметил, что в прошлые годы число участников достигало 150 человек, в этом году ожидается участие 200 человек.
Всемирным спонсором турнира компьютерных игр выступает компания Samsung, Генеральным спонсором национального отборочного этапа – компания «АрменТел». Компьютерное оснащение первенства предоставлено компанией Fine.
Компания «АрменТел» обеспечит онлайн интернет трансляцию игр чемпионата WCG Армения 2011.
В “5-ом открытом чемпионате Армении по кибериграм” может принять участие каждый желающий, регистрация участников конкурса проводится на официальном сайте первенства Армении www.wcg.am. На сайте также можно получить дополнительную информацию о конкурсе.