13 Հունիս 2011 - 09:21 AMT
ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ ընկերությունը, դառնալով Հայաստանի ԱՊՊԱ շուկայի բացարձակ առաջատարը, առաջին դիրքերն է զբաղեցնում նաև քաղաքացիներին վճարվող ապահովագրական հատուցումների գծով:
Համաձայն Հայտերի կարգավորման կենտրոնի կողմից տրամադրված տվյալների՝ «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրենքի գործողության սկզբից ՃՏՊ-ներում տուժած քաղաքացիներին ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ ընկերությունն արդեն վճարել է ավելի քան 620 մլն դրամ:
Անցած 5 ամսվա ընթացքում ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ շուրջօրյա կոնտակտ-կենտրոնը.
• սպասարկել է 21200 զանգ`զանգերի միջին ամսական քանակը կազմել է 4240, ընդ որում այդ ցուցանիշը ցուցադրում է ստաբիլ աճ,
• գրանցել է 5000 ապահովագրական պատահար, ընդ որում Երևանում տեղի ունեցած ՃՏՊ-ների թիվը 2,6 անգամ գերազանցում է մարզերի համանման գումարային ցուցանիշը:
• օրական տեղի ունեցող ՃՏՊ-ների առավելագույն միջին ցուցանիշն արձանագրվել է փետրվար ամսին (37), սակայն գարնանային ամիսների ընթացքում այդ ցուցանիշը նվազել է աննշան (32-ից մինչև 33), իսկ հունիսի առաջին կեսին գրանցվել է աճ (36):
Տարվա սկզբից միայն 3 գիշերային հերթափոխի ընթացքում (22:00-ից մինչև 06:00) չի ստացվել պատահարի մասին ոչ մի ահազանգ: Նշված բոլոր ամսաթվերը եղել են ձմռան ամիսներին:
ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ ներկայացված ԱՊՊԱ-ի գծով հայտային դիմումների ընդհանուր քանակը կազմել է 3040, որոնցից
• 2670 արդեն կարգավորված է
• 351 գտնվում է դիտարկման փուլում
• Մերժվել են ընդամենը 19-ը, ինչը ներկայացված հայտային դիմումների ընդհանուր քանակի 0,7 տոկոսից պակաս է:
• Արձանագրվել է անձնական վնասներ պատճառելու 56, որոնցից 7-ը մահվան ելքով:
Մերժման հիմնական պատճառները հանդիսացել են՝ միևնույն սեփականատիրոջը պատկանող ավտոմեքենաների բախումը, միևնույն ընտանիքի անդամներին պատկանող ավտոմենքենաների բախումը, օբյեկտին բախումը (օրինակ՝ բախումը հողաթմբին), այսինքն՝ երրորդ անձի բացակայությունը:
Միջին վճարված հատուցումը կազմել է 200 հազար դրամ, գույքային վնասի գծով վճարված առավելագույն ապահովագրական հատուցման գումարը կազմել է 1,5 միլիոն դրամ: 58 դեպքերում հատուցումը գերազանցել է 1 միլիոն դրամը:

13 Июнь 2011 - 09:21 AMT
Компания «Росгосстрах Армения», став абсолютным лидером по количеству заключенных договоров ОСАГО в Армении, лидирует также по суммам страховых возмещений, выплачиваемым гражданам.
Согласно данным, предоставленным Центром урегулирования убытков компании, с начала действия в Армении «Закона об обязательном страховании ответственности, вытекающей из использования автотранспортных средств», компания выплатила пострадавшим в ДТП 620 миллионов драмов.
За прошедшие с начала 5 месяцев круглосуточный Контакт-Центр компании обработал 21200 звонков, среднее количество звонков в месяц составило 4240, причем этот показатель демонстрирует стабильный рост. Помимо этого, было зарегистрировано более 5000 страховых случаев, причем количество ДТП в Ереване превышает аналогичный суммарный показатель в марзах в 2,6 раза.
Как отмечается в сообщении компании, наиболее высокий средний показатель количества ДТП в сутки зарегистрирован в феврале (37), однако, вопреки ожиданиям, весной этот показатель снизился не значительно (от 32 до 33), а в первые дни июня продемонстрировал рост (36). С начала года только 3 раза в течение ночной смены (с 22:00 до 06:00) не поступало ни одного звонка о происшествиях. Все три даты приходятся на зимние месяцы.
Общее количество поданных в компанию заявлений по урегулированию убытков по линии ОСАГО составило 3040, из которых 2670 уже урегулированы, 351 дело находится на рассмотрении, и лишь по 19 компания отказала в страховой выплате, что составляет менее 0,7% от общего числа поданных заявлений. Зарегистрировано 56 случаев причинения личного ущерба, из которых 7 – с летальным исходом.
Среди причины отказов основным является столкновение машин, принадлежавших членам одной семьи, столкновение машин, принадлежащих одному человеку, столкновение с объектом, т.е. отсутствие третьего лица. Средняя выплата составила 200 тысяч драмов, наиболее крупная выплата по линии имущественного ущерба составила 1,5 миллиона драмов. В 58 случаях выплата превысила 1 миллион драмов.