Այս տարի Հայաստանի Կիբերխաղերի 5-րդ բաց առաջնությանը զուգահեռ անցկացվելու են լրացուցիչ մրցությներ՝ նկարչական (Fan Art), լուսանկարչական և մեքենագրման (Touch typing)։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Հայաստանի Կիբերսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը, նկարչական և լուսանկարչական մրցույթի դիմողները ակտիվ չեն։
«Մենք ստանում ենք նկարներ, սակայն դրանք չեն համապատասխանում մրցույթի կանոններին, մասնակցիները կարծես ալարում են կարդալ մրցույթի պահաջները։ Օրինակ, լուսանկարչական մրցույթի կանոններից է, որ նկարի background-ը պետք է պարունակի հովանավորներից մեկի տարբերանշանը»,- նշեց Էդգար Սահակյանը։
Ըստ Էդգար Սահակյանի, այս մրցույթները յուրահատուկ փորձ են՝ պատկերացնելու, թե տարբեր ոլոտներում ինչ ակտիվություն է տիրում. «Մեքենագրման մրցույթի համար արդեն ունենք 20 դիմող։ Այս մրցույթը նախատեսել ենք միայն իգական սեռի ներկայացուցիչների համար։ Այն անցնելու է 3 փուլով»։
Մեքենագրման մրցույթը ենթադրում է տեքստերի հավաքում՝ առանց ստեղնաշարին դիտելու։ Առաջին փուլում թղթի վրա տպագրված տեքստը պետք է արագ մեքենագրել։ 2-րդ փուլում տիտրերով արագ բարձրացող տեքստերը պետք է հասցնել մեքենագրել, իսկ վերջին 3-րդ փուլում՝ տեքստը լսել և մեքենագրել։ Ինչպես նշեց Էդգար Սահակյանը, ցանկություն կա, որ այս մրցույթը պարբերաբար անցկացվի ամեն տարի առաջնության ընթացքում։
Ըստ Էդգար Սահակյանի, մեքենագրման մրցույթը հայերեն լեզվի, հայատառ գրելու ևս մեկ քարոզ է։
Մրցույթի հաղթողը կստանա մրցանակ Samsung նեթբուք։
Հայաստանի Կիբերխաղերի բաց առաջնությունը Հայաստանում անցկացվում է 2006-ից։ Համաշխարհային խաղերի անցկացման նախաձեռնող ու կազմակերպիչ երկիրը Հարավային Կորեան է: 2000 թ.-ի հոկտեմբեր ամսին Հարավային Կորեայի Սեուլ քաղաքում անցկացվեց աշխարհի առաջին մրցաշարը` WorldCyberGames Challenge-ը։

13 Июнь 2011 - 09:35 AMT
На конкурс по скорости набора текста “5-ого открытого чемпионата Армении по кибериграм” уже заявлено 20 человек
В этом году параллельно с “5-ым открытым чемпионатом Армении по кибериграм” будут проводиться дополнительные конкурсы – художественный конкурс (Fan Art) и конкурс по скорости набора текста на компьютере (Touch typing).
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель комитета Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян, в художественном и фотоконкурсах активность невелика.
“Мы получаем фотографии и картины, однако они не соответствуют условиям конкурса, кажется, что участники не желают знакомиться с правилами конкурса. Например, одним из правил в конкурсе фотографии является то, что в background фотографии должен содержаться логотип одного из спонсоров”, – отметил Эдгар Саакян.
По словам Эдгара Саакяна, эти конкурсы помогают лучше понять, какая активность наблюдается в различных сферах: “На конкурс по скорости набора текста уже имеем 20 заявок. Этот конкурс предназначен только для девушек. Он будет состоять из трех этапов”.
Конкурс подразумевает набор текста в слепую. На первом этапе нужно набрать текст, напечатанный на бумаге. Второй этап заключается в наборе текста c быстро идущих титров, а завершающий, третий этап – набор текста под диктовку. Эдгар Саакян выразил желание, чтобы этот конкурс проводился ежегодно, наряду с чемпионатом по кибериграм.
Эдгар Саакян отметил, что конкурс по скорости набора текста – еще одна попытка пропаганды армянского языка и алфавита.
Открытые чемпионаты по кибериграм проводятся в Армении с 2006 года. Инициатором и организатором проведения всемирных игр является Южная Корея. В октябре 2000 года в городе Сеул был проведен первый тур WorldCyberGames Challenge.