Հունիսի 22-26-ը կայանալիք Հայաստանի Կիբերխաղերի 5-րդ բաց առաջնության պաշտոնապես ընտրված մարզաձևերն են՝ FIFA 2011 և StarCraft 2, որոնց հաղթողները կմեկնեն Կորեայում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը։
Թե ինչպես են ընտրում խաղերը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին պատմեց Հայաստանի Կիբերսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը։
Ընտրությունը կատարվում է 3 փուլով։ Դրանք բոլորը սովորական խաղեր են, որոնք կարելի է ձեռք բերել ցանկացած CD խանութից։
Ըստ Էդգար Սահակյանի, կան հատուկ կայքեր, որտեղ հազարավոր խաղերի օգտին օնլայն քվեարկում են, թե որ խաղը կցանկանային տեսնել Կիբերսպորտի առաջնություններին։ 2-րդ փուլում հաշվի են առնվում խաղի տեխնիկական պարամետրերը. « Հնարավոր է, որ խաղը bug-եր (անճշտություն, սխալ) ունենա, այն խաղերը, որոնք պրոգրեսիվ չեն, դուրս են մնում ցուցակից։ Դե իսկ երրորդ փուլում նայում են խաղերի բալանսին։ Որ խաղի բոլոր կողմերի համար համապատասխան հավասարակշռություն լինի»,-նշեց Էդգար Սահակյանը և ավելացրեց, որ սովորաբար ընտրվում է 12-ից 16 խաղ։
Ընտրված պաշտոնական ցուցակից յուրաքանչյուր երկիր ընտրում է 2 խաղ։ Մենք նաև ավելացրել ենք 2 ոչ պաշտոնական խաղեր՝ Counter-Strike 1.6 -ը և WarCraft 3 Dota-ն, որոնց հաղթողները կստանան միայն տիտղոսներ։

13 Июнь 2011 - 12:09 AMT
На предстоящем с 22-го по 26-е июня “5-ом чемпионате Армении по кибериграм” официальными игровыми дисциплинами стали FIFA 2011 и StarCraft 2, победители которых поедут в Корею на предстоящий чемпионат мира.
О том, как отбираются игры, рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель комитета Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян.
Отбор проходит в три этапа. Это обычные игры, которые можно приобрести в любом CD- магазине. По мнению Эдгара Саакяна, есть особые сайты, на которых идет онлайн голосование в пользу тысяч игр, которые желательно было бы увидеть на первенствах по киберспорту. На втором этапе учитываются технические параметры игры: “Возможно, что в игре будут bug (неточности, ошибки), непрогрессивные игры будут исключены из списка, а вот на третьем этапе смотрят на баланс игры, для сохранения ее равновесия”, – сказал Эдгар Саакян, добавив, что обычно отбирается порядка 12-16 игр.
“Из официального списка каждая страна выбирает по две игры. Мы также добавили 2 неофициальных игры – Counter-Strike 1.6 и WarCraft 3 Dota, победители которых получат только титулы”, – сообщил Саакян.