Ադրբեջանում որոշել են չսահմանափակվել միայն Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ պատերազմ սկսելու սպառնալիքներով: Արցախում այսօր-վաղը սկսվող պատերազմի մասին արդեն ձանձրացրած հայտարարություններին ավելացել են անմիջականորեն Հայաստանի հասցեին ուղղված սպառնալիքները. Երևանին սպառնում են «մղձավանջային հետևանքներով», «պետականության կորստով» և ընդհանուր առմամբ «ինքնին Հայաստանի կորստով»: Համապատասխանաբար, շեղումը մեկընդմիշտ ընտրված և ավանդաբար օժանդակվող ուղենիշից երկու հիմնական հարց է առաջացնում` ո՞վ է Ադրբեջանին թույլ տվել հանդես գալ նման հայտարարություններով և ինչի՞ համար է Ադրբեջանը նման հայտարարություններ կատարում:
Միամտություն կլիներ կարծել, թե ադրբեջանական իշխանություններն այս կամ այն հայտարարություններով հանդես են գալիս առանց աշխարհիս ուժեղագույնների թույլտվության: Սակայն նույնքան միամտություն կլիներ ենթադրել, որ ներկայիս դրության մեջ, երբ ղարաբաղյան հարցում այսպես, թե այնպես շահագրգռված կողմերն անհամբերությամբ սպասում են հունիսի 25-ին Կազանում կայանալիք նախագահների հանդիպմանը, նույն գերտերությունները Ադրբեջանին առանց հիմնավոր պատճառների թույլ կտային լրջորեն սպառնալ Հայաստանին: Հենց հակամարտության շուտափույթ կարգավորումը պահանջող տերություններին բոլորովին պետք չէ լարվածության ուժեղացում:
Ամենայն հավանականությամբ, Բաքվի կողմից ցուցադրական, այո, հենց ցուցադրական սպառնալիքների համար պատճառ է դարձել ղարաբաղյան հիմնախնդրի իսկապես մոտեցող լուծումը, իսկ դրա հետ մեկտեղ` ադրբեջանական ժողովրդի հնարավոր արձագանքն այդ լուծմանը, որի հետևանքով Ադրբեջանի ղեկավարությունը կարող է զրկվել այդ իշխանությունից:
Հաշվի առնելով Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ կողմերի «դիրքերի ինչ-որ մերձեցման» մասին վերջին հայտարարությունները` չի բացառվում, որ Կազանում, այնուամենայնիվ, ինչ-որ փաստաթուղթ կստորագրվի ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ: Համապատասխանաբար, ադրբեջանական իշխանությունները պետք է գոնե ինչ-որ կերպ արդարանան իրենց ժողովրդի առջև, որին այդքան երկար ժամանակ սնուցել են պատերազմ սկսելու խոստումներով: Եվ բնական է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, չբացահայտելով փաստաթղթի մանրամասները, կփորձեն համոզել իրենց ժողովրդին, որ «Հայաստանը, վախենալով սպառնալիքներից, ստիպված ստորագրել է փաստաթուղթը», իսկ հետո` ինչ լինում է, թող լինի:
Ելնելով այն բանից, որ Հայաստանում ոչ մի նյարդային հայտարարություններ չեն դիտվում Կազանի հանդիպման նախաշեմին, կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների խոսքերն այն մասին, որ այժմ մշակվող փաստաթուղթը լիովին համապատասխանում է Բաքվի շահերին, հերթական հոխորտանքն է, ինչպես և Հայաստանի հասցեին ուղղված սպառնալիքները: Իսկ Ադրբեջանի ժողովուրդն արդեն ժամանակն է, որպեսզի նոր նախագահ փնտրի:

13 Июнь 2011 - 16:31 AMT
В Азербайджане решили не ограничиваться только угрозами начать войну в отношении Нагорного Карабаха. К уже набившим оскомину заявлениям о начинающихся ни сегодня – завтра боевых действиях в Арцахе добавились угрозы в адрес непосредственно Армении: угрожают Еревану «кошмарными последствиями», «потерей государственности» и в целом «потерей самой Армении». Соответственно, отклонение от раз выбранного и традиционно поддерживаемого курса вызывают два основных вопроса: кто позволил Азербайджану выступать с подобного рода заявлениями и для чего Азербайджан с этими заявлениями выступает?
Наивно было бы полагать, что азербайджанские власти выступают с теми или иными заявлениями без позволения на то сильных мира сего. Однако столь же наивно было бы полагать, что при сегодняшней ситуации, когда все так или иначе заинтересованные в карабахском вопросе стороны с нетерпением ждут намеченной на 25 июня в Казани встречи президентов, эти самые сильные мира сего позволили бы Азербайджану без веских на то причин серьезно угрожать Армении. Именно державам, требующим скорейшего урегулирования конфликта, абсолютно не нужна эскалация напряженности.
Скорее всего, причиной для показных, именно показных угроз со стороны Баку стало действительно приближающееся решение карабахской проблемы, а вместе с ним и возможная реакция на то азербайджанского народа, вследствие которой азербайджанские власти могут без этой власти остаться.
Не исключено, особенно на фоне последних заявлений о некоем «сближении позиций» сторон во время встречи глав МИД Армении, Азербайджана и России в Москве, что в Казани все же будет подписан какой-то документ по карабахскому урегулированию. Соответственно, азербайджанским властям надо хоть как-то оправдаться перед своим народом, столь долго подкармливаемым обещаниями начать войну. И соответственно, не раскрывая подробностей документа, азербайджанские власти опять попытаются убедить свой народ, что «Армения, испуганная угрозами, пошла на попятный и подписала документ», а дальше будь, что будет.
Исходя из того, что в Армении не наблюдается никаких нервных заявлений накануне Казанской встречи, можно предположить, что слова азербайджанских высокопоставленных чинов о том, что прорабатываемый ныне документ полностью соответствует интересам Баку, являются очередной бравадой, как и угрозы в адрес Армении. А азербайджанскому народу уже пора подыскивать себе нового президента.