Հունիսի 14-ին Երևանում տեղի է ունեցել Ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության (IRU) Եվրասիայի երկրների հետ կապերի կոմիտեի (ԿԿ-ԵՄ) նիստը, որին մասնակցել են ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչները:
Տրանսպորտի ոլորտը առևտրի և տնտեսական կայուն զարգացման ապահովման գերակա ուղղություններից է, որի պատճառով Հայաստանի կառավարության ջանքերն ուղղված են ավելի բարենպաստ պայմանների ապահովմանը, ասել է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը` ողջունելով նիստի հյուրերին: Միաժամանակ նա նշել է, որ տրանսպորտի ոլորտում օրենսդրությունը հանրապետությունում ամենալիբերալն է: Նրա խոսքերով, տրանսպորտի նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկել փոխադրումների ոլորտի բարելավման համար, ինչպես նաև կարևոր նախագիծ է իրագործում «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհի շինարարության համար:
Իր հերթին IRU գլխավոր քարտուղար Մարտին Մարմինը կարևորել է բոլոր արժեքների ինտեգրացումը, որոնք գործարկված են տրանսպորտային փոխադրումների մեջ: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը, չունենալով ելք դեպի ծով, շատ բարձր է գնահատում ավտոտրանսպորտային փոխադրումների ոլորտը: «Այստեղ Հայաստանը պետք է սերտորեն համագործակցի այն երկրների հետ, որոնք նրան, այպես ասած, կտանեն դեպի ծով»,- ասել է նա:
Մարմինը նաև կարևորել է ստորագրված հուշագիրը, որը, նրա կարծիքով, մեծ օգուտ կբերի Հայաստանին: Նիստի մասնակիցները քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք կապված են բեռնափոխադրումների և տրանսպորտային փոխադրումների հետ:
ՀՀ տրանսպորտի նախարարությունը և IRU-ն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի, Ասիայի, Եվրոպայի և համաշխարհային շուկաների տարածքներով ավտոտրանսպորտային փոխադրումների զարգացման մասին:
Ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միությունը (IRU) համաշխարհային կազմակերպություն է, որը զբաղվում է ավտոտրանսպորտի խնդիրներով 68 երկրներում և 4 մայրցամաքներում: IRU-ն պաշտպանում է ողջ ոլորտի շահերը անկախ նրանից, խոսքը գնում է ուղևորափոխադրումների թե բեռնափոխադրումների մասին և ներկայացնում բոլոր տրանսպորտային օպերատորների շահերը:
IRU-ն հիմնվել է 1948-ին, կենտրոնակայանը գտնվում է Ժնևում (Շվեյցարիա), ունի երկու ներկայացուցչություն Բրյուսելում և Մոսկվայում: Հայաստանը IRU անդամ է դարձել 1999-ին:

14 июня в Ереване состоялось заседание Комитета по связи со странами Евразии (КС-ЕС) Международного союза автомобильного транспорта (IRU), в котором приняли участие председатели стран СНГ. Сфера транспорта является одной из приоритетных на пути обеспечения стабильного экономического развития и торговли, в силу чего, усилия правительства Армении направлены на обеспечение наиболее благоприятных условий, сказал министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, приветствуя гостей заседания. При этом он подчеркнул, что законодательство в сфере транспорта в республике самое либеральное. По его словам, Министерство транспорта предприняло ряд шагов по улучшению сферы перевозок, а также реализует важный проект по строительству дороги “Север-Юг”.
В свою очередь генсек IRU Мартин Марми придал важность интеграции всех тех ценностей, которые задействованы в транспортных перевозках. Он также сказал, что Армения, не имеющая выхода к морским границам, очень высоко ценит сферу автотранспортных перевозок. “Здесь Армения должна очень тесно сотрудничать с теми странами, которые, так сказать, выносят ее к морю ”, – подчеркнул он.
Участниками заседания был рассмотрен целый ряд вопросов, связанных с грузовыми и транспортными перевозками, а также проблемы предоставления всевозможных разрешений и квот. Был принят отчет о заседании КС ЕА, состоявшемся 7 сентября 2010 года. Следующее заседание пройдет 1 ноября 2011 года в Женеве.
Минтранса РА и IRU подписали меморандум о взаимопонимании по развитию автотранспортных перевозок по территории Армении, Азии, Европы и основных мировых рынков. Мартин Марми также придал важность подписанному меморандуму, который, по его мнению, принесет большую пользу Армении.
Международный союз автомобильного транспорта (IRU) – это всемирная организация, занимающаяся проблемами автотранспорта в 68 странах на 4 континентах мира. IRU защищает интересы всей отрасли в целом независимо от того, идет ли речь о пассажирских или грузовых перевозках и представляет интересы всех транспортных операторов – перевозчиков автобусами, такси и грузовыми автомобилями.
IRU был основан в 1948 году. Штаб-квартира располагается в Женеве (Швейцария). Имеются два представительства – в Брюсселе и Москве, которые проводят и координируют политику IRU, соответственно, в странах Европейского Союза и Содружества независимых государств. Армения стала членом IRU в 1999 г.