Հայաստանի Ստանդարտների ազգային ինստիտուտին հանձնվել է ձեռնարկատիրության ոլորտում ISO:9001 որակի կառավարման սերտիֆիկատ: Այդ մասին հունիսի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը: Նրա խոսքերով, առևտրի ոլորտում արգելքների հաղթահարման ճանապարհին ինստիտուտին հաջողվել է հասնել արդյունքների, որոնք բարձր գնահատականի են արժանացել անգլիական GIC ընկերության կողմից: «Առանց գիտելիքների և նորարարության անհնար է հասնել բիզնեսի բարելավման, որին էլ ուղղված է ստանդարտների մշակման և ներմուծման աշխատանքը, որոնք համապատասխանում են միջազգային պահանջներին»,- ասել է նա:
Ենոք Ազարյանը հավելել է, որ այսօր խոշոր ընկերությունները, որոնք շահագրգռված են իրենց վարկանիշի մեջ, անպայման օգտվում են ինստիտուտի ծառայություններից, իսկ ահա նորաստեղծ փոքր և միջին ձեռնարկությունները դեռ չեն գիտակցում այդ գործընթացի կարևորությունը:
Իր հերթին անգլիացի փորձագետ Առնեթ Պողոսյանը հավելել է, որ ինստիտուտի որակի կառավարման համակարգը ճանաչվել է լավագույնը շատ միջազգային կազմակերպությունների կողմից և վայելում է ձեռներեցների վստահությունն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Անդրադառնալով ստանդարտների կիրառման խնդրին` նա նշել է, որ զարգացած երկրներում սպառողները ձեռք են բերում միայն այն ընկերությունների արտադրանքը, որոնք ունեն սեփական սերտիֆիկատ, ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ սպառողն այդքան պահանջկոտ չէ: Առնեթ Պողոսյանը նաև հաղորդել է, որ միջազգային փորձագետները հուլիսին ժամանելու են Հայաստան ինստիտուտի աշխատանքը բարելավելու և պահանջմունքները և արգելքներն ուսումնասիրելու համար, որոնք առկա են տեղի շուկայում:

Сертификат системы управления качеством на рынке предпринимательства ISO:9001 вручен Национальному институту стандартов Армении, сообщил журналистам 14 июня на пресс-конференции в Ереване директор Нацинститута Енок Азарян. По его словам, на пути преодоления барьеров в торговле Нацинституту удалось добиться результатов, которые получили высокую оценку со стороны английской компании GIC. “Без знаний и инноваций невозможно добиться улучшения бизнеса, на что и направлена работа по разработке и внедрению стандартов, соответствующих международным требованиям”, – сказал он.
Енок Азарян добавил, что на сегодняшний день крупные компании, которые заинтересованы в своем рейтинге, обязательно пользуются услугами Нацинститута, а вот новосозданные малые и средние предприятия пока не осознают важность этого процесса.
В свою очередь эксперт из Англии Арнет Погосян добавила, что система управления качеством Нацинститута признана лучшей со стороны многих международных организаций, вызывает доверие предпринимателей как в Армении, так и за ее пределами. По ее словам, в рамках сотрудничества со структурой будут проведены консультации для улучшения стандартов деятельности бизнеса в Армении.
Касаясь проблемы применения стандартов, она подчеркнула, что в развитых стран потребители приобретают продукцию только тех компаний, которые имеют соответствующий сертификат, в отличие от Армении, где потребитель не столь требователен. Арнет Погосян также сообщила, что международные эксперты сферы стандартизации в июле прибудут в Армении с целью улучшения работ Нацинститута и изучения потребностей и барьеров, существующих на местном рынке.