14 Հունիս 2011 - 07:28 AMT
Արդեն հունիսի վերջին Հայաստանում թողարկվելու են թվային տախոգրաֆներում կիրառվող քարտեր, Երևանում հունիսի 14-ին հայտարարել է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, ելույթ ունենալով Ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության (IRU) Եվրասիայի երկրների հետ կապերի հանձնաժողովում, որին մասնակցել են նաև ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչներ: «Առանց դրա մեր բեռնափոխադրողները չեն կարող մեկնել Եվրոպա»,- ասել է նա և հավելել, որ հնարապետությունում կան 251 մեքենաներ, որոնք զբաղվում են միջազգային բեռնափոխադրումներով, որոնք ստանալու են այդ քարտերն ընթացիկ ամսվա վերջին, ինչը թույլ է տալու ավելի անարգել հատել սահմանները:
Դրա հետ կապված Մանուկ Վարդանյանը հավելել է, որ նման խնդիր կարող է առաջանալ հարևան երկրների բեռնափոխադրողների մոտ, նշելով, որ հայ բեռնափոխադրողների համար նոր շուկաներ են բացվում: Նախարարը նշել է, որ տախոգրաֆների ներմուծումը «Տրանսպորտային միջոցների աշխատողների աշխատանքի մասին, որոնք իրականացնում են միջազգային բեռնափոխադրումներ» համաձայնագրի ստորագրման պահանջն է, որին Հայաստանը միացել է 2006-ին: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը Բելառուսից հետո երկրորդն է ԱՊՀ երկրների շարքում, որը ներմուծել է տախոգրաֆների համակարգ: Նոր համակարգի ներմուծումը տեղի է ունենալու համաֆինանսավորման հիման վրա: 2011-ի հունվարի 1-ից հանրապետությունում ներմուծվելու է թվային տախոգրաֆների նոր համակարգ, որի համար պետբյուջեից հատկացվելու է 133.6 մլն դրամ:
Նոր համակարգի համաձայն բոլոր ավտորտրասնպորտային միջոցների վրա, որոնք իրականացնում են բեռանփոխադրումներ, պետք է տեղադրվեն թվային տախոգրաֆներ, իսկ դրանց վարորդները պետք է ունենան համապատասխան քարտեր: Թվային տախոգրաֆները կոչված են վերահսկել վարորդների աշխատանքային ժամերը:
Հայաստանի կառավարությունը մարտի 10-ի նիստում հաստատել է թվային տախոգրաֆներում կիրառվող ձևերը, ինչպես նաև դրանց օգտագործման կարգը:

Уже в конце июня в Армении будут вылущены используемые в цифровых тахографах карты, сообщил 14 июня в Ереване министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, выступая на заседании комитета по связи с Евразийскими странами Международного союза автомобильного транспорта (IRU), в котором примут участие также представители стран СНГ. «Без этого наши грузоперевозчики не смогут въезжать в Европу», – cказал он журналистам. По его словам, на сегодняшний день в республике есть 251 машина, занимающаяся международными грузоперевозками, которые получат эти карты уже в конце текущего месяца, что позволит им беспрепятственно пересекать границы.
В связи с этим Манук Варданян добавил, что подобная проблема может возникнуть и у грузоперевозчиков соседних стран, отметив, что перед армянскими грузоперевозчиками открываются новые рынки. Глава министерства сказал, что внедрение тахографов является требованием подписанного соглашения «О работе сотрудников транспортных средств, осуществляющих международные грузоперевозки», к которому Армения присоединилась в 2006 году. Он также отметил, что многие страны не готовы к внедрению подобной системы, а Армения является второй среди стран СНГ после Беларуси, в которой этот процесс уже реализуется. Манук Варданян также сообщил, что внедрение новой систему будет происходить на основах софинансирования.
С 1 января 2011 года в республике будет внедрена новая система цифровых тахографов, на что из госбюджета Армении будет выделено 133,6 млн. драмов. Данное решение было принято на заседании правительства 9 декабря. Согласно новой системе контрольных устройств, на всех автотранспортных средствах, осуществляющих грузоперевозки, должны быть установлены цифровые тахографы, а их водители должны иметь соответствующие карты. Цифровые тахографы призваны контролировать рабочие часы водителей.
Правительство Армении на заседании 10 марта утвердило формы используемых в цифровых тахографах карт, а также порядок их использования.
Тахограф – бортовое техническое устройство измерения, предназначенное для непрерывной индикации и регистрации в автоматическом режиме времени, скорости движения и пробега автомобиля, периодов времени труда и отдыха водителей.