Ֆինանսական միջնորդության ցուցանիշը Հայաստանում հասնում է 50 տոկոսի (ակտիվեր/ ՀՆԱ), 2008թ. 28 տոկոս ցուցանիշի համեմատ և 90-ականների 13-17 տոկոս ցուցանիշի համեմատ: Այդ մասին հունիսի 14-ին հայտնել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ ամփոփելով բանկային համակարգի գործունեության արդյունքները ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամսում: «Ցանկանում եմ նշել, որ դա բավականին մեծ ցուցանիշ է Հայաստանի համար»,-ասել է նա: Վարկեր/ ՀՆԱ ցուցանիշը հասել է 30 տոկոսի՝ 2008թ. 16,7 տոկոսի ու 90-ականների մոտ 10 տոկոսի ցուցանիշների համեմատ:
«Չաշխատող վարկերի» քանակն այս պահի դրությամբ կազմում է 3,4 տոկոս, կապիտալի համարժեքության ցուցանիշը Հայաստանի բանկային համակարգում այս պահի դրությամբ կազմում է 21 տոկոս, ինչը բավականին բարձր ցուցանիշ է Եվրոպայի զարգացած երկրների ու զարգացող երկրների համեմատ, ինչպես նաև զգալիորեն գերազանցում է ԱՊՀ երկրների բանկային համակարգերի միջինացված ցուցանիշը:
Ջավադյանը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ 5 ամսում 17 տոկոսով աճել են ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերը: «Համեմատության համար ասեմ, որ ԱՊՀ երկրներում այդ ցուցանիշը հիմնականում տատանվում է 3-6 տոկոսի սահմաններում, կան երկրներ, որտեղ այդ ցուցանիշն անկում է ապրել, իսկ եվրոպական երկրներում այդ ցուցանիշն, անշուշտ, ավելի ցածր է»,-ասել է նա:

14 Июнь 2011 - 10:21 AMT
Показатель уровня финансового посредничества в республике (активы/ВВП) достиг 50%, по сравнению с показателем в 28% в 2008 году и 13-14% в 90-х гг. Об этом 14 июня сообщил председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, подводя итоги деятельности банковской системы республики за первые пять месяцев текущего года. «Хочу отметить, что это достаточно высокий показатель для Армении», – сказал он. Показатель кредиты/ВВП достиг 30% по сравнению с 16,7% – в 2008 году и менее 10% – в 90-х гг.
Доля «неработающих кредитов» на данный момент составляет 3,4%, показатель соразмерности капитала в банковской системе Армении на данный момент составляет порядка 21%, что является достаточно высоким показателем по сравнению с развитыми странами Европы и развивающимися странами, а также значительно выше по сравнению с усредненным показателем банковских систем стран СНГ.
Помимо этого главный банкир страны обратил внимание на то, что за 5 месяцев на 17% выросли кредиты, предоставленные резидентам. «Для сравнения скажу, что в основных странах СНГ этот показатель сейчас колеблется в пределах 3-6%, есть страны, где этот показатель пережил даже спад, а в европейских странах этот показатель, конечно, ниже», – добавил он.