Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հավատարիմ է մնում 2011-ի ավարտին գնաճի ցուցանիշի վերաբերյալ հայտարարություններին: «Տարվա արդյունքներով գնաճը մեզ մոտ լինելու է մեր կողմից նախատեսված 5-6 տոկոսի սահմաններում»,- հունիսի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա: Նման կանխատեսումներով ՀՀ ԿԲ նախագահը ելույթ է ունեցել նաև խորհրդարանական լսումներում:
Միաժամանակ, նա լավատեսությամբ հավաստիացրել է, որ տարվա արդյունքներով ցուցանիշը նպատակայինից ցածր է լինելու: «Ես չեմ ցանկանում ասել, որ մենք կունենանք գնաճ 4 տոկոսի մակարդակում, բայց մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի գնաճը լինի 5.5 տոկոսից ցածր»,- նշել է նա:
2011-ի Հայաստանի պետբյուջեի համաձայն գնաճը երկրում նախատեսված է 4±1,5 տոկոսի մակարդակում: Դրա հետ կապված` Ջավադյանը նշել է, որ ԿԲ կողմից ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև այլ պետական մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումները «խոսում են այդ մասին»:
ՀՀ ԿԲ կողմից հրապարակված կանխատեսումների համաձայն առաջին 6 ամիսների ընթացքում գնաճը երկրում մնալու է 9 տոկոսի սահմաններում: Այն նվազել է մարտին, ապրիլին արձանագրվել է գնանկում, մայիսին եղել է զրոյական, իսկ հունիսի տվյալներն ամփոփվելու են ամսի 20-ից հետո: Այդ առումով Ջավադյանն ասել է, որ ամառային ամիսներին արձանագրվելու է զգալի գնանկում, և տարեվերջը փակվելու է կանխատեսվող սահմաններում: «Իհարկե, այստեղ առկա են ռիսկեր, որոնք կապված են բնակլիմայական պայմանների, համաշխարհային պարենային գների կտրուկ աճի հետ: Բայց այդ ամենը հաշվի է առնվել մեր կողմից, որոնց մենք կարձագանքենք մեր դրամավարկային քաղաքականության շրջանակներում»,- ասել է նա:

14 Июнь 2011 - 11:00 AMT
Глава Центрального банка Армении Артур Джавадяностается верен своим заявлениям относительно прогнозов показателя инфляции по итогам 2011 года. «По итогам года у нас будет инфляция в пределах, нами предусмотренных 5-6%», – сказал он 14 июня на пресс-конференции в Ереване. С такими прогнозами председатель ЦБ РА выступал и на парламентских слушаниях, представляя итоги деятельности мега регулятора за 2010 года и представляя прогнозы на 2011 год.
При этом он с оптимизмом заверил, что показатель по итогам года будет даже ниже целевого. «Будучи консервативным, не хочу внушать излишнего оптимизма, утверждая, что у нас будет инфляция на уровне 4%, но мы сделаем все, чтобы инфляция была ниже 5,5%», – отметил он.
Согласно государственному бюджету Армении на 2011 год, инфляция в республике запланирована в размере 4±1,5%. В связи с этим Артур Джавадян подчеркнул, что предпринятые ЦБ РА шаги, а также мероприятия других госорганов «говорят об этом».
Согласно оглашенным прогнозам ЦБ РА, за первые 6 месяцев инфляция в республике будет оставаться на высоком уровне – в пределах 9%, она спустилась в марте, в апреле была зафиксирована дефляция, в мае она была нулевой, а данные по июню будут подведены после 20 числа. В этом контексте Артур Джавадян сказал, что в летние месяцы будет зафиксирована значительная дефляция, и конец года будет закрыт в прогнозируемых пределах. «Конечно, здесь есть риски, о которых было сказано ранее, они связанные с природно-климатическими условиями, резким ростом мировых продовольственных цен. Но и эти сценарии учитываются с нашей стороны, на которые мы соответственно отреагируем в рамках нашей денежно-кредитной политики, если будут таковые», – добавил он.