14 Հունիս 2011 - 12:29 AMT
«Գերմանահայկական հիմնադրամի» ծրագրի կառավարման գրասենյակի» հետ համագործակցության շրջանակներում «Վերականգնվող էներգիայի աջակցում» ծրագրի երկրորդ փուլով հատկացվել է ևս 18 մլն եվրո, ինչը 3 անգամ գերազանցում է առաջին փուլի վարկը: Այդ մասին հունիսի 14-ին Երևանում մեկնարկած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Ըստ նրա, պայմանավորվածությունն այդ մասին ձեռք է բերվել Ֆրանկֆուրտ իր վերջին այցելության ժամանակ Գերմանահայկական հիմնադրամի դիտորդկան խորհրդի նիստում: ԿԲ ղեկավարը հայտնել է, որ իրենց ֆինանսավորմանն են սպասում 7 փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման ու վերակառուցման նախագծերը:
Իր հերթին «Գերմանահայկական հիմնադրամի» ծրագրի կառավարման գրասենյակի» ղեկավար Գևորգ Թումանյանը հավելեց, որ իրականացման առաջին փուլում վերաֆինանսավորվել են 14 փոքր ՀԷԿ-եր 2,9 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարով (6 մլն եվրո), որոնցից 8-ը նոր ՀԷԿ-եր են, իսկ մյուս 6-ը՝ վերակառուցված:
Ինչպես նշել է գրասենյակի ղեկավարը, այդ ծրագիրը հատուկ մոտեցում է նախատեսում՝ կայուն տոկոսադրույքներ, ընդ որում բանկերը պետք է վարկեր տրամադրեն ՀԷԿ-երի սեփականատերերին ոչ ավելի, քան 10,5 տոկոսո տոկոսադրույքով տարեկան, իսկ ԿԲ-ում դրանք վերաֆինանսավորվել են առաջին փուլում 5,5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, իսկ երկրորդ փուլի շրջանակներում Հայաստանի առևտրային բանկերը կվերաֆինանսավորվեն 6 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, այսինքն մոտ 4,5-5 տոկոսանոց մարժան կմնա բանկերին:
Ըստ Գևորգ Թումանյանի, նման մոտեցումը վերականգնվող էներգիայի ֆինանսավորման հարցում կիրառվում է միջազգային պրակտիկայում և համաձայնեցված է KfW փորձագետների հետ, ինչպես նաև ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարության հետ, որը նաև մասնակցում է այդ ծրագրին, ներկայացված լինելով Գերմանահայկական հիմնադրամի դիտորդական խորհրդում:

В рамках сотрудничества с офисом управления программой Армяно-германского фонда по второму этапу кредитной программы «Содействие возобновляемой энергии» будет направлено еще 18 млн евро, что в три раза больше кредита первого этапа. Об этом 14 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян. По его словам, договоренность по этой программе была достигнута во время его последнего визита во Франкфурт на заседании наблюдательного совета Германо-армянского фонда. Глава ЦБ РА сообщил, что своего финансирования ожидают проекты по строительству и реконструкции 7 малых ГЭС.
В свою очередь, руководитель офиса реализации программ Армяно-германского фонда Геворк Туманян добавил, что на первом этапе реализации программы было рефинансировано 14 малых ГЭС на общую сумму в 2,9 млрд драмов (6 млн евро), из которых 8 – это новые ГЭС, а остальные 6 – реконструированные.
Как отметил руководитель офиса, по этой программе применяется особый подход – стабильные процентные ставки, причем банки должны предоставлять кредиты владельцам ГЭС не более, чем под 10,5% годовых, а в Центробанке они рефинансировались на первом этапе в 5,5% годовых, в рамках же второго этапа комбанки Армении будут рефинансироваться под 6% годовых, т.е. порядка 4,5% – 5%-ая маржа остается банкам.
По словам Геворка Туманяна, такой подход по финансированию возобновляемой энергии применяется в международной практике и согласован с экспертами KfW, а также Министерством энергетики и природных ресурсов Армении, которое также участвует в этой программе, будучи представленным в наблюдательном совете Германо-армянского фонда.