Առաջինը, ինչ մենք զգացինք տնտեսական ճգնաժամից հետո, այն էր, որ դա տեղի ունեցավ մեր տնտեսության բավարար չափով դիվերսիֆիկացված չլինելու պատճառով: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը CNN հեռուստաընկերությանը հունիսի 15-ին տված հարցազրույցում: «Ճգնաժամին մեր պատասխանը կենտրոնացավ երեք հիմնական ուղղությունների վրա` տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացիա, ենթակառուցվածքների և բիզնես միջավայրի բարելավում: Հուսով ենք` շարունակական բարեփոխումների ջանքեր գործադրելով` մենք ի վիճակի կլինենք բարելավել բիզնես միջավայրը և հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները»,-ասել է նա հայտնի տնտեսական մեկնաբան, լրագրող Ջոն Դեֆթերիոսի հետ զրույցում:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ 2002 թ. Հայաստանի արտահանումը կազմում էր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, իսկ այսօր այն ընդամենը 12 տոկոսն է՝ վարչապետը խոստովանել է, որ դժբախտաբար, Հայաստանի առևտրային հաշվեկշիռը դեռևս նշանակալիորեն բացասական է: «Արտահանման խթանումը դեռևս առաջնային նպատակ է մեզ համար, իսկ մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է` հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն և զբոսաշրջություն»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսության մեջ սփյուռքահեյրի ներդրումներին՝ վարչապետը նշել է, որ, իրոք, տնտեսության մեջ ներդրումների առաջնային աղբյուրը հայկական սփյուռքն է: «Ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է 60-70 տոկոս: Իհարկե, սփյուռքից ներդրումները գալիս են ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների տեսքով, այլ նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների միջոցով, ինչն օգնեց Հայաստանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

16 Июнь 2011 - 09:26 AMT
В интервью телеканалу CNN Тигран Саркисян признался, что экономика Армении недостаточно диверсифицирована
Первое, что Армения почувствовало на себе в посткризисный период, это то, что экономика страны недостаточно диверсифицирована, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян накануне в интервью телеканалу CNN. По его словам, в ответ на кризис Армения сконцентрировалась на трех направлениях: диверсификация, улучшение инфраструктур и бизнес-среды. «Надеемся, что за счет последовательных усилий на пути реализации реформ нам удастся улучшить бизнес-среду и преодолеть последствия кризиса», – сказал он в беседе с известным обозревателем CNN Джоном Дефтериусом.
Что же касается отношения доли экспорта в ВВП, который в 2002 году составлял 20%, а сегодня всего лишь 12%, армянский премьер признался, что торговый баланс Армении пока что отрицателен. «Стимулирование экспорта является первоочередной задачей для нас, а наш экспорт, в основном, реализуется по трем направлениям: горнорудная промышленность, информационные и высокие технологии и туризм», – отметил он.
Говоря об инвестициях Диаспоры, Тигрна Саркисян сообщил, что на их долю приходится 60-70% от ВВП. «Естественно, приток инвестиций из Диаспоры приходит в Армению не только в виде прямых иностранных инвестиций, а также в виде частных трансфертов, что позволило преодолеть последствия кризиса», – сказал премьер.