18 Հունիս 2011 - 10:09 AMT
Այժմ Orange Armenia ընկերության գլխավոր խանութում ընթանում է «Բաց խաղ» համակարգչային խաղերի նախագծման Հայաստանի բաց առաջնության խաղերի ցուցահանդեսը և եզրափակիչ փուլը։
20 մասնակիցները ներկայանում են իրենց ստեղծած խաղերը։ «Boyajyan brothers» թիմի խաղը նապաստակներին քաղցրավենիքով լի բներ տեղափոխելն է, նրանք խաղը ստեղծել են 2 շաբաթում։
Ներկայացված խաղերից է նաև Android բջջային հեռախոսների համար «Վասպուրիկ» կոչվող խաղը։ Ինչպես նշեցին «Վասպուրիկի» ստեղծողները այն հայտնի «Մարիո» խաղի նախատիպն է՝ ծիծակ կոշիկներ կրող հայկական հերոսով։ Խաղն աշխատում է Android 2.1 և ավելի բարձր տարբերակների վրա։
Մեկ այլ թիմի «Green Circle»-ի խաղը կոչվում էր «Անի», որտեղ հերոսները Հայաստան-Թուրքիա սահմանում կռվում են թուրքերի դեմ։ Ինչպես նշեցին թիմի անդամները, խաղը նպատակ ունի հայ երիտասարդներին կոչ անել կռվելու և չվախենալու։
Մեկ այլ մասնակից Ռուզան Ասրյանը ներկայացրել էր համակարգչային գրաֆիկայով նկարված «Սասունցի Դավիթ» էպոսի հերոսներին։ Ռուզան Ասրյանի խոսքով, ստեղծված են դեռ միայն հերոսները, իսկ խաղը կստեղծվի, եթե գտնվեն աջակիցներ։ Նրան պահանջվել է 1 տարի հերոսներին ստեղծելու համար։
Մասնակից Հարություն Մխիթարյանը ստեղծել է «Mega Arm Pes» ֆուտբոլային խաղը, որն ընդգրկում է աշխարհի մոտ 500 տարբեր թիմեր՝ սկսած հայկական «Փյունիկից» մինչև «Ռեալ Մադրիդ»։ Խաղացողը կարող է ընտրել ոչ միայն սիրելի թիմ, այլև նախընտրելի ֆուտբոլիստներին, ինչպես նաև թիմի շապիկի հովանավորին և հեռուստաալիքի տարբերանշանը, և անգամ խաղի մեկնաբանության լեզուն։
Ներկայացված խաղերի շարքում կան նաև ուսումնական խաղեր՝ փազլներ, քարտեզներ, խնդիրներ և այլն։
Ցուցահանդեսի ավարտից հետո կկայանա մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում կհայտարարվեն հաղթողները։ 7 անվանակարգերում ընտրված հաղթողները կստանան դրամական պարգևներ։ Համակարգչային խաղերի նախագծման «Բաց խաղ» առաջնությունը համատեղ կազմակերպել են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը և «Orange Արմենիա» ընկերությունը:

18 Июнь 2011 - 10:09 AMT
На чемпионате Армении по кибериграм представлены разные игры: От «Давида Сасунского» до “армянского Марио”
В главном магазине компании Orange Armenia организованы выставка и финальный тур игр открытого чемпионата Армении по кибериграм “Открытая игра”.
20 участников представили спроектированные ими игры. Целью игры команды “Boyajyan brothers”, созданной ими всего за две недели, является перемещение зайцев в полные лакомств норы.
Одна из представленных игр – игра “Васпурик” для мобильных телефонов Android, прототип известной игры “Марио”, героем которой является армянин в остроносых туфлях. Игра работает с Android 2.1 и с более высокими версиями.
Игра же команды “Green Circle” называется “Ани”, герои которой на армяно-турецкой границе воюют против турков. Создатели игры призывают армянскую молодежь бороться, но не бояться.
Участница Рузанна Асрян представила с помощью компьютерной графики героев эпоса “Давид Сасунский”. По ее словам, пока созданы лишь герои, для создания игры необходимы спонсоры. Только на создание героев потребовался год работы.
Арутюн Мхитарян придумал футбольную игру “Mega Arm Pes”, в которую вошли около 500 футбольных команд мира, начиная от “Пюника” и до “Реал Мадрида”. Игроки могут выбрать не только любимую команду, любимых игроков, выбрать имя спонсора на футболках игроков, логотип телеканала, но и язык, на котором будет комментироваться игра.
Среди игр есть и познавательные, обучающие игры, пазлы, карты, задачи и др.
После выставки будут названы имена победителей и состоится награждение участников.
Победители в семи номинациях получат денежные премии. Чемпионат Армении по кибериграм “Открытая игра” организован Союзом предприятий по ИТ при сотрудничестве с компанией “ Orange Armenia”.