21 Հունիս 2011 - 07:51 AMT
Հայաստանի խորհրդարանն երեքշաբթի իր արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը: Ելույթ ունենալով ՀՀ ԱԺ-ում որպես հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը հայտարարել է, որ օրինագծի ընդունումը բխում է երկրում գործարար մթնոլորտը բարելավելու կառավարության նպատակներից: «Բացի այս, նախատեսված փոփոխությունները կնպաստեն թափանցիկության ապահովմանը հարկերի վճարման էլեկտրոնային գործընթացում»,-ասել է Գաբրիելյանը:
Պատասխանելով ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանի հարցին՝ նախարարն ասել է, որ օրինագծի ընդունման դեպքում փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն հուլիսի մեկից:
Օրինագծով նախատեսվում է, որ 58 մլն դրամից ավելի շրջանառությամբ ձեռնարկությունները պետք է հարկային հաշվետվություն ներկայացնեն էլեկտրոնային տեսքով, իսկ ավելի քիչ շրջանառությամբ ձեռնարկությունները կարող են հաշվետվություն ներկայացնել էլեկտրոնային կարգով, կամ ավանդական տարբերակով:

21 Июнь 2011 - 07:51 AMT
Парламент Армении на внеочередном заседании во вторник обсудил в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон РА "О налогах". Выступая в Национальном Собрании РА в качестве основного докладчика, министр финансов Армении Ваче Габриелян заявил, что принятие законопроекта исходит из программ правительства РА по улучшению бизнес-атмосферы в стране. "Кроме того, предусмотренные изменения будут способствовать обеспечению прозрачности в электронном процессе выплаты налогов",- сказал Габриелян.
Отвечая на вопрос депутата НС РА от фракции АРФД Ара Нраняна, министр сообщил, что изменения вступят в силу с первого июля этого года.
Законопроектом предусматривается, что предприятия, ежегодный оборот которых составляет более 58 млн драмов, должны обязательно представлять налоговые отчеты в электронном порядке, а предприятия с меньшим оборотом могут представлять отчет в электронном виде или в бумажном варианте.