2011թ. ապրիլին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների` իրացված ապրանքից ստացված հասույթը կազմել է 191.9 մլրդ դրամ և նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 7.9 %-ով: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված և վերլուծության է ենթարկված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ. ապրիլ ամսվա ամփոփ ցուցանիշներ»-ում: ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատվել է Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ. ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկը:
Ընդ որում, նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 250 կազմակերպությունների մոտ` 36.7 մլրդ դրամով և նվազել 190-ի մոտ` 22.7 մլրդ դրամով:

Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в апреле 2011 года составила 191,9 млрд драмов, увеличившись на 7,9% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за апрель 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков Армении.
При этом рост данного показателя был зафиксирован в 250 компаниях – на 36,7 млрд драмов, а спад был отмечен в 190 компаниях – на 22,7 млрд драмов.