24 Հունիս 2011 - 05:36 AMT
Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որոնք միացել են սթրես-թեստերի անցկացման Եվրամիության ծրագրին Ճապոնիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո: Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը, այդ երկրների շարքում են Խորվաթիան, Ռուսաստանը, Շվեյցարիան, Թուրքիան, Ուկրաինան և Բելառուսը, որոնք պայմանավորվել են անցկացնել իրենց ատոմակայանների վիճակի վերագնահատում` որպես հիմք օգտագործելով ԵՄ կողմից մշակված թեստերը:
«Դա համատեղ առաջընթացի հսկայական քայլ է ինչպես մեզ համար, այնպես էլ եվրոպական աշխարհամասի հարևանների»,- ասել է էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էտինգերը:
Եվրամիության 27 երկրներ ծրագրի շուրջ համաձայնության են եկել անցյալ ամիս և կոչ են արել այլ երկրներին միանալ պլանին: Առաջին փուլում եվրոպական ԱԷԿ-ների օպերատորները կազմելու են մանրամասն հաշվետվություններ ատոմակայաններում իրավիճակի մասին սթրես-թեստերի բոլոր կետերով: Այդ հաշվետվությունները պետք է պատրաստ լինեն օգոստոսի 15-ին: Երկրորդ փուլում փաստաթղթերը կստուգվեն ատոմային էներգետիկայի ազգային գործակալությունների կողմից, երրորդ փուլում այդ հաշվետվությունները կուսումնասիրվեն և ազգային մարմինների կողմից կներկայացվեն եվրոպական մակարդակով: Աշխատանքի արդյունքները կամփոփվեն մինչև ԵՄ գագաթաժողովը, որը տեղի է ունենալու 2011-ի դեկտեմբերին:

Армения в числе стран, присоединившихся к программе Европейского Союза по проведению стресс-тестов после аварии на АЭС в Японии. Как сообщает Associated Press, в числе стран также Хорватия, Россия, Швейцария, Турция, Украина и Беларусь, которые договорились, что проведут переоценку состояния своих АЭС, используя за основу тесты, разработанные ЕС
«Это огромный совместный шаг вперед, для нас, и для соседей по европейскому континенту», – еврокомиссар по энергетике Гюнтер Эттингер.
27 стран ЕС договорились о такой программе в прошлом месяце и призвал другие страны присоединиться к плану. На первом этапе операторы европейских АЭС составят подробные отчеты о ситуации на их станциях по всем пунктам стресс-тестов. Эти отчеты должны быть завершены к 15 августа. Второй этап включает проверку этих документов национальными агентствами по атомной энергетике странами Евросоюза. Третий этап заключается в изучении этих отчетов и представлении комментариев национальных органов на европейском уровне, а также подготовке итогового заключения по каждому атомному объекту. А итоги работы должны быть завершены к саммиту ЕС, который пройдет в декабре 2011 года. .