24 Հունիս 2011 - 08:33 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը վստահ է, որ մինչև տարեվերջ տնտեսական աճը հանրապետությունում կպահպանվի պետբյուջեով նախատեսվածի սահմանում և նույնիսկ մի փոքր կգերազանցի նախանշված ցուցանիշը: «Թե որքանով աճն ավելի բարձր կլինի, կախված է մեր ջանքերից»,-ասել է նա հունիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ ձեռնպահ մնալով կոնկրետ թվեր հրապարակելուց:
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա, ըստ նախարարի, մինչև տարեվերջ այն կնվազի: Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ նման կանխատեսում է անում ոչ միայն Հայաստանի կառավարությունը:
2011թ. մայիսին տնտեսական ակտիվության աճը Հայաստանում կազմել է 9,9 տոկոս 2010թ. մայիսի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը մայիսին ընթացիկ տարվա ապրիլի համեմատ կազմել է 13,7 տոկոս:
Գնաճը 2011թ. մայիսին Հայաստանում կազմել է 9 տոկոս 2010թ. նույն շրջանի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, մայիսին սպառողական գներն ապրիլի համեմատ չեն փոխվել:
Ըստ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2011թ. համար նախատեսված է 4,6 տոկոսի սահմանում, իսկ գնաճը՝ 4 տոկոսի ((±1,5 տոկոս):

24 Июнь 2011 - 08:33 AMT
Тигран Давтян уверен, что экономический рост в Армении по итогам 2011 года будет выше запланированного
Министр экономики Армении Тигран Давтян уверен, что до конца года экономический рост в республике будет в пределах запланированного госбюджетом показателя и даже немного выше. «Насколько он будет выше – зависит от наших усилий», – сказал он 24 июня на пресс-конференции в Ереване, воздержавшись от озвучивания конкретных цифр.
Что же касается инфляции, то, по словам министра, к концу года она снизиться, при этом Тигран Давтян отметил, что такого прогноза придерживается не только правительство Армении.
В мае 2011 года рост показателя экономической активности Армении составил 9,9% по сравнению с маем 2010 года. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, рост экономической активности в мае по сравнению с апрелем текущего года составил 13,7%.
При этом инфляция в мае 2011 года в Армении составила 9% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Согласно оперативным данным, в мае по сравнению с апрелем текущего года потребительские цены не изменились. Согласно госбюджету, рост ВВП Армении на 2011 год запланирована на уровне 4,6%, а инфляция – 4% (±1,5%).