24 Հունիս 2011 - 12:19 AMT
Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցումը Հայաստանում կմեկնարկի մինչև տարեվերջ, քանի որ Հայաստանի խորհրադարանն արդեն վավերացրել է նախագծի երկրորդ մասնաբաժինը: Այդ մասին հունիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ըստ նրա, առաջին անգամ Հայաստանում բարձր որակի ճանապարհահատվածներ կունենանք:
Խորհրդարանը նախօրեին վավերացրել է 2011թ. մայիսի 30-ին ստորագրված վարկային համաձայնությունը Հայաստանի կառավարության ու Ասիական զարգացման բանկի միջև Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցման ծրագրի 170 մլն դոլար արժողությամբ երկրորդ մասնաբաժնի իրացման վերաբերյալ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 500 մլն դոլար, ինչը թույլ կտա Հայաստանին տարանցիկ պետություն դառնալ տարածաշրջանի բեռնափոխադրումների ոլորտում, ինչպես նաև միանալ Սևծովյան օղակաձև ավտոմայրուղուն:
Անդրադառնալով ենթակառուցվածքային նախագծերին՝ նախարարը հայտնել է, որ կվերանորոգվեն նաև դեպի մայրաքաղաք տանող ավտոճանապարհների Արարատի և Փարաքարի հատվածները, ինչպես նաև շրջանցիկ ճանապարհը, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել, պետական ներդրումներ կատարել, ավելացնել շինարարության ծավալները, ապահովել հարկերի մուտքերն ու ՀՆԱ-ի աճը:

К строительству транспортного коридора «Север-Юг» Армения приступит до конца текущего года, поскольку парламент Армении уже ратифицировал второй транш проекта. Об этом 24 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян. По его словам, впервые в Армении появятся участки дороги высокого качества.
Парламент Армении накануне ратифицировал кредитное соглашение между правительством Армении и Азиатским банком развития о реализации второго транша программы строительства транспортного коридора «Север-Юг» в размере $170 млн, которое было подписано 30 мая 2011 года. Общая стоимость программы составляет $500 млн, что позволит Армении стать транзитным государством в сфере грузоперевозок стран региона, а также присоединиться к Черноморской кольцевой автомагистрали.
Касаясь инфраструктурных проектов, глава министерства сообщил, что также будут отремонтированы два участка автодорог на въезде в столицу в районе Арарат и Паракар, а также объездная дорога, что положительно скажется с точки зрения создания новых рабочих мест, осуществления госинвестиций, увеличения объемов строительства, поступления налогов и роста ВВП.