24 Հունիս 2011 - 12:58 AMT
«ԱԼՌՈՍԱ» ռուսաստանյան ընկերությունն ընդլայնել է համագործակցությունը հայկական ընկերությունների հետ՝ վերջերս համագործակցություն հաստատելով ևս չորս ընկերությունների հետ, հունիսի 24-ի մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Այսօրվա դրությամբ, նրա խոսքերով, «ԱԼՌՈՍԱ»-ն 10-12 ակտիվ գործընկեր ունի:
Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը հայկական ընկերություններին 30 մլն դոլար արժողությամբ ալմաստ մատակարարելու մասին ընկերության սահմանագիծը չէ, և այդ ծավալները կարող են ընդլայնվել հայկական ընկերությունների կողմից իրենց պարտավորությունները կատարելու դեպքում: Տիգրան Դավթյանը հավելել է նաև, որ բանակցություններ են ընթանում ակնագործական ընկերությունների համար նոր գործընկերներ գտնելու ուղղությամբ:
2011-ի առաջին կիսամյակի վերջին հայկական ձեռնարկությունները ներկրել են «ԱԼՌՈՍԱ»-ից ալմաստ 6.8 մլն դոլար արժողությամբ:

Российская компания АЛРОСА расширила сотрудничество с армянскими компаниями в сфере обработки алмазов, увеличив недавно сотрудничество еще с четырьмя, сообщил 24 июня на пресс-конференции в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян. На сегодняшний день, по его словам, активными партнерами АЛРОСА являются 10-12 компаний.
Согласно межправительственному договору между Арменией и Россией, российская компания АЛРОСА должна в 2011 г. поставить в Армению алмазы на сумму $30 млн, однако речь идет об увеличении объемов поставки. Как сообщил глава министерства, в мае текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года в сфере обработки алмазов был зафиксирован рост. Помимо этого Тигран Давтян добавил, что ведутся переговоры с целью привлечения других партнеров для поставки сырья армянским обрабатывающим компаниям.
На конец первого квартала 2011 года армянским предприятиям было импортировано алмазов АЛРОСЫ на сумму $6,8 млн.