Հայկական «Ինդասթրիալ թեքնոլոջիզքո» ընկերությունը ծրագրում է կիսահաղորդիչային արևային մարտկոցներ արտահանել Սիրիա և Թունիս: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ընկերության տնօրեն Արթին Մելիքյանը: Նրա խոսքով, այդ երկրների ձեռնարկատերերի խումբը հետաքրքրվել է այդ մարտկոցների ձեռքբերմամբ, և սեպտեմբերին Երևան կայցելի, որպեսզի տեղում ծանոթանա ընկերության արտադրանքին:
Արթին Մելիքյանը նշել է, որ իրենց ընկերությունը համագործակցում է ամերիկյան և անգլիական ապրանքանիշերի հետ, և առաջարկվող ապրանքի ուսումնասիրությունից հետո` երկու տարի առաջ, հայ գիտնականներից արևային մարտկոցների արտադրության արտոնագիր ձեռք բերեց, իսկ հետագայում ծրագրում է դրանց արդյունաբերական արտադրությունը: «Սա Հայաստանում և անգամ տարածաշրջանում առաջին օրինակներից մեկն է, երբ ընկերությունը գիտական մշակում է գնում»,- նկատել է նա: Մելիքյանը հաղորդել է նաև, որ իրենց արևային մարտկոցներն արդեն կիրառվում են նաև Հայաստանում, մասնավորապես` Գեղադիր գյուղում` Գառնիի մոտ: Ընկերության տնօրենը չբացահայտեց գործարքի ֆինանսական մանրամասները` հաղորդելով միայն, որ 1 կՎտ հզորությամբ մեկ վահանակի արժեքը կազմում է մոտ 5000-6000 դոլար:
Գյուտի հեղինակ, Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի դասախոս Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ արևային էներգետիկան մեծ ներուժ և ապագա ունի Հայաստանում: Նա նշել է, որ այդ գիտական ուղղությունը Հայաստանում զարգացած է սկսած XX դարի 50-60-ական թվականներից: Ինչ վերաբերում է նրա մշակած արևային մարտկոցներին, ապա Վարդանյանը նշել է, որ դրանք երկու տեսակի են` էլեկտրական գեներատոր, որը միայն էլեկտրականություն է մշակում և հիբրիդային, որը, բացի էլեկտրականությունից, նաև ջուր է տաքացնում: Նա նշել է, որ իր մշակումը չի զիջում միջազգային նմուշներին, լավ բնութագիր ունի և տնտեսապես ձեռնտու է:

24 Июнь 2011 - 13:58 AMT
Армянская компания «Industria Technologica» планирует экспортировать в Сирию и Тунис полупроводниковые солнечные батареи. Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване директор компании Артин Меликян. По его словам, группа предпринимателей из этих стран выразила заинтересованность в их приобретении и в сентябре посетит Ереван, чтобы ознакомиться на месте с продукцией компании.
Артин Меликян отметил, что их компания сотрудничает с американскими и английскими фирмами и после изучения предлагаемой разработки два года назад приобрела патент на производство солнечных батарей у группы армянских ученых, а в дальнейшем планирует их промышленное производство. “Это один из первых примеров в Армении, и даже в регионе, когда компания покупает научную разработку”, – заметил он. Меликян также сообщил, что их солнечные батареи уже применяются и в Армении, в частности, в селе Гехадир близ Гарни. Директор компании не раскрыл финансовые подробности сделки, лишь сообщил, что стоимость одной панели мощностью в 1 кВт составляет около $5000-6000.
В свою очередь, автор изобретения, преподаватель Государственного инженерного университета Армении Рубен Варданян подчеркнул, что солнечная энергетика имеет большое будущее и потенциал в Армении. Он отметил, что это научное направление развито в Армении начиная с 50-60-х годов XX века. Что касается разработанных им солнечных батарей, то Варданян отметил, что они двух видов – электрический генератор, вырабатывающий лишь электричество, и гибридный, который помимо электричества дает также и горячую воду. Он отметил, что их разработка не уступает мировым образцам, имеет хорошие характеристики и экономически выгодна.