Առաջիկա երկու տարվա ընթացքում Հայաստանն իր ուշադրությունը կկենտրոնացնի երկու ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման վրա` «Զվարթնոց» օդանավակայանին առընթեր և «Մարս» գործարանի հիման վրա: Դրան նպաստում է խորհրդարանաի կողմից վավերացված և նախագահի կողմից ստորագրված «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքը, հունիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է երկրի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքով, առաջին ազատ գոտին գյուղատնտեսական ուղղվածություն կունենա, այստեղ աշխատանքներն իրականացնում է «Corporación América» ընկերությունը, իսկ որոշ տարրեր արդեն սկսել են աշխատել, մասնավորապես` կարգո-տերմինալն ու սառցարանային համալիրը: Երկրորդ ազատ գոտու վերաբերյալ «Սինտրոնիքս» ընկերության հետ բանակցությունների արդյունքները կհայտարարվեն մոտակա 1-2 ամսվա ընթացքում: Ինչպես հաղորդել է նախարարը, կան նաև երրորդ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ծրագրեր, որի շրջանակում չի մոռացվի Գյումրու «բազմաչարչար» տեխնոպարկը:
Անդրադառնալով հանրապետության` զարգացման կարիք ունեցող սահմանամերձ շրջաններում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հնարավորությանը` Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այստեղ զգուշությունը չի խանգարի, «որպեսզի երկրում ձևավորված հարկային և մաքսային դաշտը չխախտենք»` չբացառելով հետագայում դաշտն ընդլայնելու հնարավորությունը:

24 Июнь 2011 - 15:38 AMT
В ближайшие два года Армения сконцентрирует внимание на создании двух свободных экономических зон – при аэропорте «Звартноц» и на основе завода «Марс», чему способствует ратифицированный парламентом и подписанный президентом РА закон «О свободных экономических зонах», сообщил 24 июня на пресс-конференции в Ереване министр экономики страны Тигран Давтян.
По его словам, первая свободная зона будет иметь сельскохозяйственную направленность, здесь работы проводит компания «Corporación América», а некоторые элементы уже начали работать, в частности, карго-терминал и холодильный комплекс. По второй свободной зоне результаты переговоров с компанией «Синтроникс» будут объявлены в ближайшие 1-2 месяца. Как сообщил глава министерства, есть также планы по созданию третьей свободной экономической зоны высоких технологий, в рамках которой «многострадальный» технопарк Гюмри не будет забыт.
Касаясь возможности создания свободных экономических зон в приграничных районах республики, которые нуждаются в развитии, Тигран Саркисян сказал, что здесь не помешает осторожность, «чтобы не нарушить сформированное в стране налоговое и таможенное поле», не исключив возможности в дальнейшем расширить поле.