25 Հունիս 2011 - 07:54 AMT
Հայաստանը պետք է ճկուն քաղաքականություն վարի էներգետիկ ոլորտում, համարժեք արձագանքելու համար արտաքին փոփոխություններին էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների օգտագործման ասպարեզում, հունիսի 25-ին լրագրողներին է հայտարարել Danish Energy Management-ի ներկայացուցիչ Մորտեն Զոնդերգաարդը՝ ներկայացնելով Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ ծրագիրը: Այդ ոլորտի այլ գերակայություններից է երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովումը, էներգիայի ինքնարժեքի նվազեցումը, բարձր տեխնոլոգիաների խթանումը, շրջակա միջավայրի պահպանումը: Ըստ մասնագետի, միաժամանակ հարկավոր է բարեփոխել օրենսդրական դաշտը, ինչը կծառայի որպես վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման լոկոմոտիվ:
Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների միջոցով Հայաստանում 2010թ. արտադրվել է 310 ԳՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, սակայն այդ ներուժը կարող է ավելանալ հինգ անգամ: Մասնավորապես, 2015թ. այդ ցուցանիշը կարող է հասնել 740 ԳՎտ/ժ, իսկ 2020-ին՝ 1500 ԳՎտ/ժ
Աղվերանում ընթանում են Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ ծրագրի քննարկումները: Քննարկումներին մասնակցում են Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերը: Ծրագիրը պատրաստվել է Danish Energy Management-ի մասնակցությամբ:
Քննարկման կազմակերպիչներն են Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի ու էներգախնայողության հիմնադրամը, Expo Media ցուցադրական կենտրոնը՝ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աջակցությամբ: Քննարկումներն անցնում են Համաշխարհային բանկի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրի շրջանակներում:

Приоритетом Армении в энергетической сфере должна стать гибкость, чтобы адекватно реагировать на внешние изменения в контексте использования альтернативных источников энергии, сказал 25 июня журналистам представитель Danish Energy Management Мортен Зондергаард, представляя программу-пособие по развитию возобновляемой энергетики Армении. Среди других приоритетов в этой сфере он назвал обеспечение энергонезависимости республики, снижение себестоимости энергии, стимулирование высоких технологий, а также охрану окружающей среды. По словам специалиста, одновременно необходимо реформировать законодательное поле, которое будет служить локомотивом развития возобновляемой энергетики.
С использованием возобновляемых источников энергии в Армении в 2010 году было произведено 310 ГВт/ч электроэнергии, однако этот потенциал может быть увеличен в пять раз. В частности, в 2015 году этот показатель может быть доведен до 740 ГВт/ч, а к 2020 году – до 1500 ГВ/ч.
В армянском курортном городе Агверан (Котайская область) приступили к обсуждению программы- пособия по развитию возобновляемой энергетики, в котором принимают участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, Комиссии по регулированию общественных услуг, а также заинтересованные стороны. Программа подготовлена с участием Danish Energy Management.
Организаторами обсуждения являются Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении, выставочный центр Expo Media при поддержке Министертсва энергетики и природных ресурсов Армении. Обсуждения проходят в рамках программы Всемирного банка по возобновляемой энергетики.