25 Հունիս 2011 - 07:11 AMT
Աղվերանում ընթանում են Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ ծրագրի քննարկումները: Քննարկումներին մասնակցում են Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերը:
«Ծրագրի նպատակն է պարզել, թե վերականգնվող էներգիայի ինչ ներուժ ունի Հայաստանը ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ տնտեսական շահավետության տեսակետից»,-ասել է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, ծրագիրը թույլ կտա որոշակի խնդիրներ և դրանց լուծման մեխանիզմներ առաջարկել կարճաժամեկտ՝ մինչև 2013թ., միջնաժամկետ՝ մինչև 2015թ. և երկարաժամկետ՝ մինչև 2020թ. հեռանկարում, ինչը կարևոր է ներդրողների, առևտրային բանկերի, միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև պետկառույցների համար, որոնք որոշումներ կայացնելիս կարող են օգտվել ձեռնարկ ծրագրում ներկայացված հաշվարկներից:
Քննարկման կազմակերպիչներն են Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի ու էներգախնայողության հիմնադրամը, Expo Media ցուցադրական կենտրոնը՝ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աջակցությամբ: Քննարկումներն անցնում են Համաշխարհային բանկի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրի շրջանակներում:

В армянском курортном городе Агверан (Котайская область) приступили к обсуждению программы-пособия по развитию возобновляемой энергетики, в котором принимают участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, Комиссии по регулированию общественных услуг, а также заинтересованные стороны.
“Цель программы – выяснить, какой потенциал развития возобновляемой энергетики есть в Армении как с технической точки зрения, так и с точки зрения экономической выгоды”, – сказала директор Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении Тамара Бабаян. Одновременно, по ее словам, программа позволит поставить определенные задачи и механизмы их выполнения в краткосрочной перспективе до 2013 года, среднесрочной – до 2015 года и долгосрочной – до 2020 года, что представляет важность для инвесторов, комбанков, международных организаций, а также госструктур, которые при принятии решений смогут воспользоваться подсчетами, представленными в программе-пособии.
Организаторами форума являются Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении, выставочный центр Expo Media при поддержке Министерства энергетики и природных ресурсов Армении. Обсуждения проходят в рамках программы Всемирного банка по возобновляемой энергетики.