25 Հունիս 2011 - 09:00 AMT
Հայաստանը պետք է խթանի էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներով աշխատող տրանսպորտի օգտագործումը, ասել է Danish Energy Management-ի ներկայացուցիչ Մորտեն Զոնդերգաարդը՝ հունիսի 25-ին Աղվերանում ներկայացնելով «Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ» ծրագիրը: Ըստ մասնագետի, երկրի իշխանությունները պետք է վերանայեն օրենսդրական դաշտը, մասնավորապես, ենթաակցիզային ապրանքների ցանկից հանեն տրանսպորտի ոլորտում որպես բիովառելիք օգտագործվող բիոէթիլը, ինչպես նաև ազատեն մաքսային տուրքից էլեկտրոմոբիլների ներկրումը՝ խթանելով դրանց մուտքը հայկական շուկա:
Այսօրվա դրությամբ երկրի իշխանությունները նախապատվությունը տալիս են բնական գազով աշխատող տրանսպորտին, միաժամանակ հրաժարվելով տրամվայներից, որոնք ողջ աշխարհում համարվում են էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտային միջոցներ: 2010 թվականին 2009թ. համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է մեքենաների 9 տոկոս աճ, ընդ որում մեքենաների 40 տոկոսը հանրապետությունում բենզինից անցել է բնական գազի:

В Армении есть необходимость стимулирования использования транспорта, работающего на возобновляемых источниках энергии, считает представитель Danish Energy Management Мортен Зондергаард, который 25 июня представил программу-пособие по развитию возобновляемой энергетики Армении в курортном городе Агверан (Котайская область). По совету специалиста, власти страны должны пересмотреть законодательное поле, в частности, отменить акциз на биоэтил, используемый в качестве биотоплива в сфере транспорта, а также отменить таможенную пошлину на электромобили, что будет стимулировать их проникновение на армянский рынок.
Власти страны на сегодняшний день отдают предпочтение общественному транспорту, работающему на природном газе, одновременно ведутся работы по прекращению использования трамвая, который во всем мире считается экологически чистым транспортом. В 2010 году по сравнению с 2009 годом рост числа машин в республике увеличился на 9%, при этом 40% машин в республике перешли с бензина на природный газ.