25 Հունիս 2011 - 12:36 AMT
Հայաստանի Կիբերսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ ընդհանուր մասնակիցների թիվը կազմում է մոտ 150 հոգի. «Մենք սպասում էին մի քիչ ավելի շատ մասնակիցների: Օնլայն գրանցվել էին մոտ 300 մարդ, սակայն մասնակցությունը հաստատեցին 150-ը»։
Ըստ Էդգար Սահակյանի վաղը կընթանան առաջնության եզրափակիչ փուլերը, իսկ փակման արարողությունը կլինի առանձին միջոցառում երկու կամ երեք օր հետո։
Առաջնության մասնակիցները մրցում են 2 պաշտոնական մարզաձևում՝ FIFA 2011 և StarCraft 2, ինչպես նաև ոչ պաշտոնական՝ Counter-Strike 1.6 և WarCraft 3 Dota խաղերում։ «Վերջացել են այսպես կոչված ընտրական փուլերը, առաջ են անցել ուժեղագույները։ Տվյալ պահին մրցում են մոտ 50 հոգի»,- նշեց Էդգար Սահակյանը։
Առաջնությանը զուգահեռ պետք է ընթանար երեք մրցույթ՝ լուսանկարչական, նկարչական (Fan Art) և մեքենագրական (Touch typing) ։ Սակայն վերջիններս չկայացան, քանի որ Էդգար Սահակյանի խոսքով, գրանցվողներն ավելի շատ էին քան ներկա գտնվողները։
Առաջնությունը միաժամանակ հանդիսանում է միջազգային WCG (WorldCyberGames) համակարգչային և վիդեո խաղերի ամենամեծ փառատոնի հայաստանյան նախընտրական փուլը։ Հայաստանյան առաջնության 3 հաղթողներ կմասնակցեն Աշխարհի կիբերխաղերի առաջնությանը Կորեայում։
Համաշխարհային առաջնության հովանավորն է «Սամսունգ» ընկերությունը, ազգային առաջնության գլխավոր գործընկերն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը, իսկ պաշտոնական գործընկերը՝ «Ֆայն» ընկերությունը։
Էդգար Սահակյանը նշեց նաև, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը հայտնել է մրցույթներին մշտապես աջակցելու ցանկություն։

25 Июнь 2011 - 12:36 AMT
Уже три дня, как в Армении стартовал 5-ый открытый чемпионат по кибериграм. Председатель национальной профессиональной лиги по кибериграм Армении Эдгар Саакян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в чемпионате принимают участие около 150 человек: “Мы ожидали большего числа участников. Онлайн-зарегистрированных было около 300 человек, однако в чемпионате приняли участие 150”.
По словам Эдгара Саакяна, завтра пройдут финальные туры, а церемония закрытия пройдет как отдельное мероприятие через два или три дня.
Участники первенства соревнуются в двух игровых дисциплинах FIFA 2011 и StarCraft 2, а в неофициальных – Counter-Strike 1.6 и WarCraft 3 Dota. “Уже завершились отборочные туры, прошли сильнейшие. На данный момент в конкурсе осталось 50 участников”, – отметил Эдгар Саакян. Параллельно с чемпионатом должны были проводиться дополнительные конкурсы – конкурс художественной фотографии (Fan Art) и конкурс по скорости набора текста (Touch typing). Однако эти конкурсы не состоялись по причине малочисленности заявок.
Соревнование также является отборочным туром самого крупного чемпионата компьютерных и видеоигр WCG (Всемирные Компьютерные Игры), который ведёт свою историю с 2000 года и задумывался как крупнейший игровой турнир в мире. Три победителя в официальных игровых дисциплинах в этом году будут соревноваться на Международном турнире Всемирных Компьютерных Игр в Корее.
Всемирным спонсором турнира компьютерных игр выступает компания Samsung, Генеральным спонсором национального отборочного этапа – компания «АрменТел». Компьютерное оснащение первенства предоставлено компанией Fine.
Эдгар Саакян также отметил, что компания “АрменТел” изъявила желание стать постоянным спонсором соревнования.