Իրանը 2011թ. սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) խորհրդաժողովում հանդես կգա նավթարդյունահանման քվոտաների բարձրացման դեմ: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ներին, այդ մասին հայտնել է Իրանի նավթի նախարարի պաշտոնակատար Մոհամմեդ Ալիաբադը: «Հաշվի առնելով ստեղծված առաջարկի և պահանջարկի հավասարակշռությունը նավթային շուկայում՝ Իրանը հանդես կգա նավարդյունահանման OPEC քվոտաների բարձրացման դեմ, Կազմակերպությունը չի ծրագրում բարձրացնել նավթի սակագները»,- հայտնել է նա: Հարկ է նշել, որ ներկայումս Իրանը նախագահում է OPEC-ում:
Նախօրեին Թեհրանը քննադատության ենթարկեց Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) որոշումը նավթի ռազմավարական պաշարների օգտագործման մասին, ինչի արդյունքում գնանշումներն ընկան: Հիշեցնենք, որ 2011թ. հունիսի 23-ին ՄԷԳ-ը հայտարարեց շուկաների մասնակիցներին 60 մլն բարր. նավթ (30 օրվա ընթացքում օրական 2-ական մլն բարր.) առաջարկելու պատրաստակամության մասին, որպեսզի հատուցի Լիբիայից մատակարարումների պակասը: Իր որոշումը գործակալությունը բացատրեց գլոբալ շուկայում նավթի դեֆիցիտը լրացնելու անհրաժեշտությամբ:

26 Июнь 2011 - 11:34 AMT
Иран выступит против повышения квот на добычу нефти на конференции Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК), которая состоится в 9 сентября 2011г. Как передает Reuters со ссылкой на местные СМИ, об этом сообщил исполняющий обязанности министра нефти Ирана Мохаммед Алиабад. "Учитывая сложившийся на нефтяном рынке баланс спроса и предложения, Иран выступит против увеличения квот ОПЕК на добычу нефти, Организация не планирует повышать цены на нефть",- заявил он. Надо отметить, что в настоящее время Иран председательствует в ОПЕК.
Накануне Тегеран подверг критике решение Международного энергетического агентства (МЭА) об использовании стратегических запасов нефти, что обвалило ее котировки. Напомним, 23 июня 2011г. МЭА объявило о готовности предложить участникам рынков 60 млн барр. нефти (по 2 млн барр. в день в течение 30 дней), чтобы компенсировать нехватку поставок из Ливии. Свое решение в агентстве объяснили необходимостью покрыть дефицит нефти на глобальном рынке, сообщает РБК – RBC.Ru.