27 Հունիս 2011 - 08:53 AMT
«Ընդերքի մասին» օրենքի նոր օրինագծի վերաբերյալ հիմնական դիտողությունները վերաբերում են սոցիալական հարցերին, ինչպես նաև բնապահպանության և հարկային վճարումների խնդիրներին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության փորձագիտական խմբի համակարգող Աշոտ Եղիազարյանը: Նրա խոսքերով, նույնիսկ ամենաիդեալական օրենսդրությունն այսօր չի կարող լուծել ընդերքի շահագործման ոլորտում առկա խնդիրները:
Անդրադառնալով հարկերի վճարման հարցերին, հայ փորձագետն ասել է, որ իդեալական տարբերակ կլիներ, եթե ընդհանուր հարկային բեռը կազմեր այս ոլորտում աշխատող ձեռնարկությունների ընդհանուր շահույթի 80 տոկոսը: Ընդերքի օգտագործման ոլորտում առկա բոլոր խնդիրները լուծելու համար փորձագետն առաջարկում է ստեղծել հատուկ պետական մարմին, որը կզբաղվի ոլորտի խնդիրներով:
Իր հերթին «Կանաչների միության» նախագահ Հակոբ Սանասարյանը նշել է, որ «Ընդերքի մասին» Հայաստանի օրենքում փոփոխությունները չեն բարելավում իրավիճակը, այլ ավելի են վատթարացնում: Նրա խոսքով, նոր օրինագծի համաձայն, ստացվում է այնպես, որ լեռնահանքային արդյունաբերությունն ազատվում է հարկերի վճարումից: Այդ առումով նա նաև նշել է, որ «Թափոնների մասին» ՀՀ օրենքից հեռացվել է լեռնահանքային արդյունաբերության թափոնների մասին կետը: «Ցավոք սրտի, լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտը դարձել է հայ պետական պաշտոնյաների մենաշնորհը»,- ասել է նա:
Ընդերքի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը հիմնվում է ՀՀ Սահմանադրության վրա և կազմված է օրենսգրքից, օրենքներից և այլ իրավական ակտերից, որոնք վերաբերում են այդ ոլորտին:
Հայաստանի Հանրապետության ընդերքօգտագործման վճարներից ազատվում են ընդերքօգտագործողների հետևյալ կատեգորիաները (խմբերը).
1) իրավաբանական անձինք և քաղաքացիները, որոնք սեփական կարիքների համար իրենց հատկացված տեղամասի սահմաններում, համաձայն սույն օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի, կատարում են ընդհանուր տարածում ունեցող օգտակար հանածոների արդյունահանում, ինչպես նաև ստեղծում են կենցաղային նպատակով ստորերկրյա կառույցներ.
2) ընդերքօգտագործողները, որոնք կատարում են՝ ռեգիոնալ երկրաբանական ուսումնասիրություններ, առանց ընդերքի ամբողջականության խախտումների հատուկ նշանակության երկրաբանական ուսումնասիրություններ (բնական միջավայրի մոնիթորինգ և այլն), միներալոգիական, հնէաբանական և այլ հավաքածուների ստեղծում, եզակի երկրաբանական առաջացումների, բնության հուշարձանների ուսումնասիրություն, նկարագրում և պահպանում, ընդերքի՝ պետական պատվերով երկրաբանական ուսումնասիրություն:
3) օգտակար հանածոների արդյունահանման հետ չկապված ստորերկրյա շինությունների շահագործումը, եթե այն եկամուտ կամ շահույթ ստանալու նպատակ չի հետապնդում:

27 Июнь 2011 - 08:53 AMT
Основные претензии к проекту нового закона “О недрах”, в частности, относятся к социальным вопросам, а также проблемам охраны природы и налоговых выплат. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор экспертной группы фракции АРФ Дашнакцутюн Ашот Егиазарян. По его словам, даже самое идеальное законодательство на сегодняшний день не может решить проблемы в сфере использования недр.
Касаясь вопроса уплаты налогов, армянский эксперт сказал, что идеальным вариантом было бы то, если бы общий налоговый груз составил 80% от всей выгоды предприятий, которые работают в данной сфере. Для урегулирования всех проблем в вопросе использования недр эксперт предлагает создать специальный госорган, который и будет заниматься проблемами сферы.
В свою очередь председатель “Союза зеленых” Акоп Санасарян отметил, что внесение изменений в закон Армении “О недрах” никак не улучшает ситуацию, так как все больше ухудшается. По его словам, согласно новому проекту, получается так что горнорудная промышленность освобождается от уплаты налогов. В этом контексте он также заметил, что из закона РА “Об отходах” удален пункт об отходах горнорудной промышленности. “К сожалению, сфера горнорудной промышленности стало монополией армянских государственных чиновников», – сказал он.
Законодательство Республики Армения о недрах основывается на Конституции Республики Армения и состоит из Кодекса, законов и иных правовых актов, имеющих отношение к этой сфере. По статье 45 закона РА «О недрах», от платежей за пользование недрами Республики Армения освобождаются следующие категории (группы) пользователей недр: юридические лица и граждане, осуществляющие в соответствии со статьей 33 настоящего Кодекса добычу общераспространенных полезных ископаемых в границах предоставленного им участка для собственных нужд, а также создающие подземные сооружения для бытовых целей; пользователи недр: ведущие региональное геологическое изучение, ведущие геологическое изучение специального значения (мониторинг природной среды и прочее) без нарушения целостности недр, создающие минералогические, палеонтологические и другие коллекции, осуществляющие изучение, описание и сохранность редких геологических образований, природных памятников, ведущие геологическое изучение недр по государственному заказу; эксплуатация подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, если она не преследует цели получения дохода или прибыли.