27 Հունիս 2011 - 09:07 AMT
«Սթար» սուպերմարկետների ցանցի առևտրի բաժնի ղեկավար Նարինե Ավետիսյանն անհրաժեշտ է համարում սոցիալական ակցիաների անցկացումն, ուղղված հասարակության իրազեկման բարձրացմանն ապրանքներում գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների (ԳՁՕ) առկայության կամ բացակայության մասին: Նրա խոսքով, վերջերս հայկական շուկայում զգալիորեն ավելացել է ԳՁՕ հապավումով դրոշմավորած ապրանքատեսակների քանակը, որի մասին սպառողները ոչինչ չգիտեն:
Բացատրություններ ստանալու համար սպառողները սկսել են ավելի հաճախ դիմել «Սթար» սուպերմարկետների ցանցի աշխատակիցներին, որոնք իրենց հերթին հակիրճ տեղեկություն են տալիս ԳՁՕ վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «Սթար» սուպերմարկետների ցանցի ներկայացուցիչը, այսօր հատուկ վիճակագրություն չի տարվում ԳՁՕ պարունակող կամ չպարունակող ապրանքների ներմուծման վերաբերյալ համապատասխան օրենքի բացակայության պատճառով: Այդ առումով Նարինե Ավետիսյանը կարևորել է օրենքի ընդունումը, ինչն իր հերթին թույլ կտա մեխանիզմներ մշակել ԳՁՕ առկայության մասին տեղեկատվություն ստանալու համար:
«Գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների (ԳՁՕ) գործածության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն արդեն մշակվել է և ներկայացվել կառավարության քննարկմանը: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետ Արտաշես Զիրոյանը, օրինագիծն առաջիկայում կփոխանցվի խորհրդարան և մինչև տարեվերջ կվավերացվի:
Հայաստանը 2004-ին միացել է Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիային` կարևորելով Կարտախենայի կենսանվտանգության մասին արձանագրության դրույթները, և դարձել այն վավերացրած 102-րդ երկիրը:

27 Июнь 2011 - 09:07 AMT
Директор коммерческого отдела сети супермаркетов «Стар» Нарине Аветисян считает необходимостью проведение социальных акций, направленных на повышение информированности общества о наличии или отсутствии в товарах генно-модифицированных организмов (ГМО). По ее словам, за последнее время на армянском рынке значительно увеличилось количество продукции, на маркировке которых отмечена аббревиатура ГМО, о которой потребители ничего не знают. За получением разъяснений потребители стали чаще обращаться к сотрудникам сети супермаркетов «Стар», которые в свою очередь дают краткую информацию относительно ГМО.
Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net представитель сети супермаркетов «Стар» на сегодняшний день не ведется спецстатистики по импорту товаров, содержащих или не содержащих ГМО из-за отсутствия соответствующего закона. В этом контексте Нарине Аветисян придала важность его принятию, что в свою очередь позволит применять механизмы отслеживания информации о наличии ГМО.
Проект закон РА «О применении ГМО» уже разработан и представлен правительству на рассмотрение. Как сообщил начальник Агентства по биоресурсам Минохраны природы РА Арташес Зироян, проект закона в ближайшее время будет направлен в парламент и до конца года ратифицирован.
Придавая важность положениям Картахенского Протокола по биобезопасности к Конвенции о биологическом разнообразии, Армения присоединилась к нему и в 2004 году стала 102 страной, ратифицировавшей его. Выполнение положений Протокола позволяет сохранить биоразнообразие и обеспечить биосфере, в том числе человечеству и его отдельным представителям, безопасность при использовании современной биотехнологии, в том числе генетически модифицированных организмов (ГМО) и продукции, полученной с их помощью или в результате их переработки. Особенное внимание в Протоколе уделяется соблюдению мер безопасности при перемещении ГМО через национальные границы.