27 Հունիս 2011 - 09:21 AMT
Հունիսի 28-հուլիսի 3-ը Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում, Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնում կայանալու է ԱՊՀ երկրների համագործակցության 20-ամյակին նվիրված «ԱՊՀ 20ամյակ. Համագործակցության նոր հորիզոններ» խորագիրը կրող միջպետական ցուցահանդեսը: Այս մասին լրագրողներին հաղորդեց Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Ցուցահանդեսին Հայաստանը ներկայանալու է 200 քմ տաղավարով, որտեղ կներկայացվեն հայկական սպառողական ապրանքները, մասնավորապես հայկական սնունդ, քար, էլեկտրաշինական ապրանքներ և տեքստիլ: Յուրաքանչյուր երկիր ցուցահանդեսին ունենալու է իր երկրի օրը: Հայաստանի ազգային օրը տեղի է ունենալու հուլիսի 1-ին` Ռուսաստանի հետ միասին: Ըստ Հարությունյանի, դեպի Հայաստանի տաղավար կլինի մեծ հոսք, քանի որ սպասվում են մեծաքանակ այցելուներ Ռուսաստանի կողմից:
Հուլիսի 2-ին կայանալու է ֆորում, որտեղ կներկայացվի հայկական 3 ինովացիոն ծրագիր` մաքուր մագնեզիումի արտահանման ծրագիր, բազալտի մանրաթելի և «Ամուր կավ» հատուկ շինարարական կավի ներկայացում:
Ցուցահանդեսի համար պետբյուջեյից հատկացվել է 24 մլն դրամ, որից 18 մլն-ը` տաղավարի վարձակալության համար: Հարությունյանի խոսքերով, Հայաստանին այդ ցուցահանդեսում հետաքրքրում են ներդրումային ծրագրերը: Նա Հայաստանի հիմնական գործընկեր է համարում Ռուսաստանին, Բելոռուսիային և Ղազախստանին, իսկ հեռանկարային` Ուկրաինային:
Ազգային օրվա միջոցառումների շրջանակներում նախատեսված է նաև 1.30 ժամանոց մշակութային ծրագիր` հայ երգի և պարի համույթների մասնակցությամբ: Գործակալության տնօրենն ասաց, որ բացման օրը ներկա կգտնվի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, իսկ ազգային օրվա պատվիրակության կազմը դեռ հայտնի չէ, սակայն չի կարծում, որ այն կլինի նախագահական մակարդակով:

С 28-го июня по 3-е июля в Москве во Всероссийском выставочном центре пройдет межгосударственная выставка “СНГ, 20-летие: Новые горизонты сотрудничества”, посвященная 20-летию сотрудничества стран СНГ. Об этом сообщил журналистам генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян.
Армения будет представлена в павильоне площадью 200 кв. м, в котором будут выставлены армянские товары народного потребления, в частности, продукты питания, электротовары и текстиль. Выставка каждой из стран будет проходить в день этой страны. Национальный день Армении пройдет 1-го июля, вместе с днем России. По словам Арутюняна, в армянском павильоне будет большой поток посетителей, ожидаются многочисленные гости с российской стороны.
2-го июля состоится форум, в котором будут представлены 3 армянские инновационные программы: программа экспорта чистого магния, представление волокон базальта и особого вида строительной глины “Крепкая глина”. Для организации выставки из госбюджета выделено 24 млн драмов, 18 млн из которых пошли на аренду павильона. По словам Арутюняна, Армению на этой выставке интересуют инвестиционные предложения. Основными деловыми партнерами Армении он видит Россию, Беларусь и Казахстан, а в перспективе – и Украину.
В рамках мероприятий национального дня запланирована также полуторачасовая культурная программа с участием армянских ансамблей песни и танца. Директор агентства сказал, что на открытии выставки будет присутствовать министр экономики РА Тигран Давтян, а состав делегации национального дня пока неизвестен.