28 Հունիս 2011 - 08:47 AMT
ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանի իշխանությունների և լեհական «Սավեքս» ընկերության միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել, ըստ որի «Սավեքսը» հայտարարվելու է «Նաիրիտ Գործարանի» կառավարման նոր օպերատոր։ Գործարանի մամլո ծառայությունից PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել են, որ չեն կարող տեղեկություններ տրամադրել մինչ արդյունքների պաշտոնական հրապարակումը: Չի հրապարակվում նաև «Նաիրիտ գործարանի» տնօրենների խորհրդի նիստի որոշումը, որի ժամանակ գործադիր տնօրեն Վահան Մելքոնյանը դարձավ տնօրենների խորհրդի նախագահ, իսկ նրա պաշտոնը այսուհետ կստանձնի նրա տեղակալ Հովհաննես Հախինյանը:
Գործարանի կառավարչի ընտրության մրցույթի անցկացման պատասխանատվությունը կրում է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարությունը, սակայն այստեղ էլ խնդրել են սպասել մինչև հունիսի 30-ը, երբ նախարար Արմեն Մովսիսյանը, որի մոտ են գտնվում բոլոր հայտերը, կհրապարակի մրցույթի արդյունքները:
«Նաիրիտ գործարանի» արդիականացման համար, որտեղ աշխատում է 3074 մարդ, անհրաժեշտ է շուրջ 400-500 մլն դոլար: Այսօրվա դրությամբ գործարանը 120-130 մլն դոլար է պարտք, հիմնականում Միջպետական բանկին, 20-25 մլն դոլար են կազմում բանկի ներքին պարտքերը:

28 Июнь 2011 - 08:47 AMT
В армянских СМИ появилась информация относительно того, что между правительством Армении и ЗАО «Завод Наирит» достигнута договоренность относительно выбора управляющего, которым станет польская компания «Савекс».
В пресс-службе завода корреспонденту PanARMENIAN.Net сказали, что не могут распространять информацию до ее официального представления. Не разглашается и результат заседания Совета директоров «Завода Наирит», в ходе которого исполняющий директор Ваан Мелконян стал председателем Совета директоров, а на его должность был назначен заместитель Ованес Ахинян.
Ответственность за проведение тендера по выбору управляющего заводом возложена на Министерство энергетики и природных ресурсов Армении, однако и здесь попросили подождать до 30 июня, когда министр Армен Мовсисян, у которого и находятся все пакеты заявок, огласит результаты тендера.
Для модернизации завода “Наирит”, на котором работает 3074 человека, необходимо порядка 400-500 млн, долларов. На сегодняшний день на заводе есть задолженность, тем не менее предпринимаются все усилия, чтобы ее сократить, есть накопленные обязательства за последние годы в размере 120-130 млн. долларов, в основном перед Межгосбанком, 20-25 млн. долларов – внутренние обязательства перед рядом банков, по ЗП, энергоносителями.