28 Հունիս 2011 - 10:28 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Թաթարստանի Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Մուհամեդշին Ֆարիդին և Ուկրաինայի Զապարոժիեի մարզային խորհրդի նախագահ Մատվիենկո Պավլոյին:
Հյուրերը Հայաստանում են` մասնակցելու հունիսի 29-ին Երևանում կայանալիք Եվրախորհրդի տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովի նիստին: Կողմերը քննարկեցին հանձնաժողովի նիստին, ինչպես նաև ապակենտրոնացված մակարդակով համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով կոնգրեսի հանձնաժողովի արտագնա նիստին, ինչպես նաև դրա շրջանակում միգրացիոն խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովի անցկացմանը, նշվեց, որ դա 15-ամյա ՏԻՄ համակարգի կարևորությունն ընդգծելու հերթական քայլն է, հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Ա. Գևորգյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս միջտարածաշրջանային կապերի հաստատմանը` օգտագործելով ԵԽ համապատասխան կառույցների հնարավորությունները: Նա կարևորել է, որ թե ԵԽ, թե ԱՊՀ կառույցներն ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման լավ հարթակներ են ստեղծում:
Ապակենտրոնացված մակարդակով համագործակցության լավ հնարավորություններ են ստեղծվել նաև եվրոպական երկրների հետ: Մասնավորապես` Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական տարծաշրջանային ասամբլեային թույլ է տալիս փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատել նաև կառույցի անդամ երկրների տարածաշրջանների հետ:
Կողմերն ընդգծեցին նաև, որ նման կապերի խորացմանը կարող է նպաստել աշխատանքը ԱՊՀ մասնակից-պետությունների միջռեգիոնալ և մերձսահմանային համագործակցության խորհրդում, հաղորդում է ՀՀ ՏԿՆ մամլո ծառայությունը:

Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян принял председателя государственного Совета Татарстана в РФ Мухамедшина Фариду и председателя областного совета Запорожья Украины Павло Матвиенко.
Как отмечается в сообщении пресс-службы Министерства ТУ, гости находятся в Армении с целью участия в предстоящем 29 июня заседании комиссии по текущим вопросам конгресса местных и региональных властей Совета Европы. Стороны обсудили вопросы, связанные с заседанием комиссии, а также с развитием прямого сотрудничества.
Вице-премьер высоко оценил сотрудничество с конгрессом местных и региональных властей СЕ, отметив важность углубления сотрудничества. Коснувшись выездного заседания конгресса, а также проведения международного форума по вопросам миграции, было отмечено, что армянская сторона предусматривает проведение мероприятий в рамках 15-летия ОМС, и «это – очередной шаг, подчеркивающий важность системы местного самоуправления». Армен Геворкян отметил, что правительство РА придает важное значение установлению межрегиональных связей с использованием возможностей соответствующих структур СЕ. Он также придал важность сотрудничеству между рядом регионов России, Украины, Беларуси и областями Армении. В этом контексте он отметил, что присоединение Армении к Ассамблее европейских регионов создает возможность установления взаимовыгодных отношений с регионами стран-членов Ассамблеи.
Стороны подчеркнули, что углубление подобных связей может способствовать работе совета регионального и приграничного сотрудничества стран СНГ.