Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը բարելավել ձեռնարկությունների տեսչական բարեփոխումների գործընթացը` խթանելով թափանցիկությունը և արդյունավետությունը:
Ինչպես նշում է IFC մամլո ծառայությունը, հունիսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովը հաստատել է տեսչական ստուգումների վերաբերյալ օրենքի փոփոխությունները, որոնք ներառում էին IFC-ի կողմից արված առաջարկությունները: Նոր օրենքի շրջանակներում, ձեռնարկությունները բաժանվում են երեք ռիսկային խմբերի` բարձր, միջին և ցածր: Արդյունքում` ցածր ռիսկային խմբում գտնվող ձեռնարկությունների համար զգալիորեն կնվազի տեսչական ստուգումների թիվը, ինչը կնպաստի ժամանակի և ռեսուրսների խնայողությանը: «Այս բարեփոխումները կարևոր քայլ են ձեռնարկությունների համար վարչարարական բեռը նվազեցնելու գործընթացում», – ասաց IFC-ի «Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու բարեփոխումների և կանոնակարգման դաշտի պարզեցման ծրագրի» ղեկավար Արսեն Նազարյանը: Նա ավելացրեց, որ IFC-ը կշարունակի սերտորեն համագործակցել էկոնոմիկայի նախարարության, Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի, ինչպես նաև այլ գործընկերների հետ` Հայաստանում ներդրումային միջավայրը բարելավելու նպատակով:
IFC-ի «Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու բարեփոխումների և կանոնակարգման դաշտի պարզեցման ծրագիրն» իրականացվում է Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության, Նիդեռլանդների արտաքին կապերի նախարարության, Լյուքսեմբուրգի ֆինանսների նախարարության, ինչպես նաև Կատալոնիայի առևտրային խթանման կոնսորցիումի հետ: Ծրագիրը IFC-ի տարածաշրջանային ռազմավարության մասն է, որի նպատակն է աջակցել Եվրոպական և Կենտրոնական Ասիայի երկրների կառավարություններին իրականացնել փոքր և միջին բիզնեսի կայունացմանը նպաստող բարեփոխումներ:

Международная финансовая корпорация (IFC) – член Группы Всемирного Банка, содействует правительству Армении в вопросе улучшения процесса инспекторских проверок на предприятиях с целью стимулирования прозрачности и эффективности деятельности.
Как отмечает пресс-служба IFC, парламент Армении 23 июня принял во втором и окончательном чтении изменения и дополнения в закон «Об организации и проведении проверок в Армении», предусматривающие переход на систему инспекторских проверок, основанных на оценке рисков, в которых учтены также предложения IFC. В рамках нового закона предприятия делятся на три группы с высокой, средней и низкой степенью риска. В результате этого, для предприятий, входящих в группу с низким риском, значительно сократится количество инспекторских проверок, что поспособствует экономии времени и ресурсов. “Данные реформы являются важным шагом в процессе сокращения административного бремени для предприятий”, – отметил руководитель программы IFC по реформам и упрощению регулирующего поля для ведения бизнеса в Армении Арсен Назарян. Он добавил, что IFC продолжит тесное сотрудничество с Министерством экономики, Европейским банком реконструкции и развития, а также с другими партнерами с целью улучшения инвестиционной среды в Армении.
“Программа по реформам и упрощению регулирующего поля для ведения бизнеса в Армении” IFC осуществляется совместно с министерством финансов Австрии, министерством внешних связей Нидерландов, министерством финансов Люксембурга, а также консорциумом торгового стимулирования Каталонии. Программа является компонентом региональной стратегии IFC, которая нацелена на содействие правительствам стран Европы и Центральной Азии в реализации реформ, способствующих стабилизации малого и среднего бизнеса.