Նախօրեին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Տնօրենների խորհուրդը Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարար Քրիստին Լագարդին ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ ընտրել է ԱՄՀ նախագահ հինգ տարի ժամկետով:
Նա այդ պաշտոնում փոխարինել է իր հայրենակից և Ֆրանսիայի ֆինանսների նախկին նախարար Դոմինիկ Ստրոսս Կանին, որը հրաժարական տվեց` սեռական ոտնձգությունների առնչությամբ իր դեմ հարուցված քրեական գործի պատճառով: Լագարդն առաջին կինն է Արժույթի միջազգայի հիմնադրամի կարգադրիչ տնօրենի պաշտոնում:
Լագարդի մրցակիցը Մեքսիկայի Կենտրոնական բանկի նախագահ Ավգուստին Կարստենսն էր: Սակայն նրա շանսերը փոքր էին պահպանողական հայացքների և գլխավոր բաժնետերերին չօժանդակելու պատճառով: Հիմնադրամի նախագահի ընտրության երկրորդ փուլում քվեարկում են ԱՄՀ Խորհրդի գործադիր տնօրենները: Նրանցից յուրաքանչյուրը ձայների որոշակի քանակ ունի` կախված իրենց ներկայացրած երկրի «կշռից»: Արդյունքում ԱՄՀ նախագահ ընտրվեց Քրիստին Լագարդը: Կարստենսին օժանդակեցին միայն Ավստրալիայի, Մեքսիկայի և Կանադայի ներկայացուցիչները, հաղորդում է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն:

Министр экономики и финансов Франции Кристин Лагард накануне подавляющим числом голосов избрана Советом директоров Международного валютного фонда (МВФ) на пост главы МВФ на пятилетний срок.
Она сменила на этом посту своего соотечественника и предшественника Доминика Стросс-Кана, который подал в отставку в связи с ведущимся в отношении него уголовным делом о сексуальных домогательствах. Лагард стала первой женщиной на посту директора-распорядителя Международного валютного фонда.
Соперником Лагард был глава Центрального банка Мексики Августин Карстенс. Однако его шансы были заведомо "непроходными" из-за его консервативных взглядов и отсутствия поддержки главных акционеров. Второй этап избрания главы фонда состоит в голосовании исполнительных директоров Совета МВФ. Каждый из них имеет определенное количество голосов в зависимости от "веса" представляемых ими стран. В результате на пост главы МВФ и была избрана Кристина Лагард. Карстенса поддержали лишь представители Австралии, Мексики и Канады, сообщает «Российская газета».