29 Հունիս 2011 - 06:57 AMT
2016թ. Հայաստանում 1 կՎտ վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի արտադրման համար կարող է պահանջվել 1500 դոլարի ներդրում
Այսօրվա դրությամբ վերականգնվող էներգետիկան Հայաստանում բավականին բարվոք վիճակում է և զարգացման մեծ ներուժ ունի, ինչին նպաստում է նաև գործող օրենսդրական դաշտը: Այդ մասին հունիսի 29-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը: Ըստ նրա, այդ մասին են վկայում կարգավորող մարմնի հատկացրած լիցենզիաները, 2003-2004թթ. հետո տրվել է 130 լիցենզիա, «սա լավ ցուցանիշ է»:
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա մինչ 2009թ. 1 կՎտ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար պահանջվել է 700 դոլար, այժմ պահանջվում է 1200 դոլար, իսկ 2016-2020թթ. այդ ցուցանիշը կանխատեսվում է 1500 դոլարի սահմանում:
Իր հերթին հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Արայիկ Մարանջյանը հավելել է, որ մինչև վերջերս Հայաստանն այդ ոլորտի առաջատարն էր տարածաշրջանում, սակայն այժմ մի փոքր զիջում է Թուրքիային: Ըստ նրա, հաշվի առնելով մեծ ՀԷԿ-երի արտադրած էներգիան, վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժինը ՀՀ էներգահամակարգում կազմում է 32 տոկոս: ՀԷԿ-երից բացի Հայաստանն նաև ունի երկրաէներգետիկայի, հողմային, բիոէթանոլի, արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ:

На сегодняшний день возобновляемая энергетика Армении находится на достаточно высоком уровне и имеет большой потенциал развития, чему также способствует действующее законодательное поле, сказала 29 июня на пресс-конференции в Ереване директор Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Тамара Бабаян. Об этом, по ее словам, свидетельствует число лицензий, выданных со стороны регулирующего органа, – 130 лицензий после 2003-2004 гг., “что является хорошим результатом”.
Что же касается инвестиций, до 2009 года на выработку 1 кВт электроэнергии требовалось порядка 700 долларов, сейчас – 1200 долларов, а в 2016-2020 гг. этот показатель прогнозируется на уровне 1500 долларов.
В свою очередь руководитель программы Фонда Араик Марджанян добавил, что до недавних пор Армения была региональным лидером в этой сфере, однако сейчас немного уступает Турции. По его словам, с учетом больших ГЭС на долю возобновляемой энергетики приходится 32% от всей энергосистемы Армении. Помимо ГЭС, в Армении велик потенциал развития геоэнергетики, ветреной, энергии, выработанной на основе биоэтанола, и солнечной фотоэнергии.