29 Հունիս 2011 - 11:52 AMT
Հայաստանի և Ավստրիայի մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության ընդլայնման նպատակով համաձայնագիր է ստորագրվել: Հունիսի 29-ին Երևանում ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը և Հայաստանում Ավստրիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Փոսթլը ստորագրեցին «Հայաստանի և Ավստրիայի կառավարությունների միջև մաքսային գործերում համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիր:
Ինչպես հաղորդում է ՊԵԿ մամլո ծառայությունը, Գագիկ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ «այսպիսով կլրացվեն այն բացերը, որոնք առաջանում էին ոլորտը կարգավորող միջազգային փաստաթղթի բացակայության պատճառով: Համաձայնագիրը նաև սահմանի վրա ազատ առևտրի ռեժիմը մեղմացնելու հնարավորություն է տալիս:
Դեսպան Միխայել Փոսթլն իր հերթին նշել է, որ Ավստրիան ևս կարևորում է համագործակցությունը հայասատանյան մաքսային ծառայության հետ: Նա ընդգծել է, որ փաստաթղթի ստորագրմամբ ուղղակի կապ կհաստատվի երկու երկրների մաքսային ծառայությունների միջև, ինչն էլ ավելի արդյունավետ կդարձնի ներմուծումների և արտահանումների ժամանակ մաքսային կանոնների ման դեպքերի բացահայտումը:

29 Июнь 2011 - 11:52 AMT
С целью расширения сотрудничества в таможенной сфере между правительствами Армении и Австрии подписано соглашение. Соответствующий документ 29 июня в Ереване подписали председатель Государственного комитета по доходам Армении Гагик Хачатрян и посол Австрии в Армении Михаэль Постл.
Как сообщает пресс-служба Госкомитета, Гагик Хачатрян подчеркнул важность подписания данного соглашения на этапе реализации реформ, а также с точки зрения укрепления международных связей и дальнейшего развития структуры. По его словам, подобные документы дают возможность для обмена информацией, работы в направлении устранения недостатков, подписанное соглашение также дает возможность для облегчения режима свободной торговли на границе.
В свою очередь, посол отметил, что Австрия также придает важность сотрудничеству с таможенной службой Армении. Михаэль Постл подчеркнул, что документ позволит установить прямую связь между таможенными службами двух стран, что сделает еще более эффективной работу по выявлению нарушений таможенных правил.