Եվրասիական զարգացման բանկի Խորհուրդը Մոսկվայում կայացած հերթական նիստում հավանություն տվեց 2010 թվականին բանկի գործունեության արդյունքներին և 2011-ի ծրագրերին: Բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, ԵԱԶԲ վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովը նշել է, որ «2010 թվականը հերթական հաջող տարին դարձավ բանկի համար»: «Մեզ հաջողվեց զգալիորեն ուժեղացնել մեր դիրքերը տարածաշրջանում, նոր կարևոր նախագծերով համալրել ներդրումային պորտֆելը: ԵԱԶԲ ներդրումային պորտֆելը, որը բանկի գործունեության հիմնական ցուցանիշներից մեկն է, 2010-ի ավարտին կազմել է 2,2 մլրդ դոլար` հաշվետու ժամանակահատվածում աճելով 887,2 մլն դոլարով կամ 67,1%-ով:
2010-ի ավարտին միասնական ակտիվները կազմել են ավելի քան 2,5 մլրդ դոլար, տարվա արդյունքներով մաքուր շահույթը կազմել է մինչև 15,8 մլն դոլար»,- արձանագրել է նա:
Նիստին մասնակցել են բանկի Խորհրդի նախագահ, ՌԴ կառավարության փոխնախագահ և ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը, ինչպես նաև Խորհրդի անդամ-ԵԱԶԲ մասնակից երկրների ներկայացուցիչները` Ղազախստանի ֆինանսների նախարար Բոլատ Ժամիշևը, Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, Բելառուսիայի փոխվարչապետ Սերգեյ Ռումասը, Թաջիկստանի ֆինանսների նախարար Սաֆարալի Նաջմիդդինովը:
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից 2006թ. հունվարին: ԵԱԶԲ կանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարը:

Совет Евразийского банка развития на очередном заседании в Москве одобрил результаты деятельности банка в 2010 году и планы на 2011 год. Согласно сообщению пресс-службы банка, председатель правления ЕАБР Игорь Финогенов отметил, что «2010 год стал очередным успешным годом для банка». «Нам удалось существенно усилить свои позиции в регионе, пополнить инвестиционный портфель новыми важными проектами. Инвестиционный портфель ЕАБР — один из основных показателей деятельности банка — составил на конец 2010 года более 2,2 млрд долларов, увеличившись за отчетный период более чем на 887,2 млн долларов или 67,1 проц. Совокупные активы на конец 2010 года составили более 2,5 млрд долларов, чистая прибыль по итогам года выросла до 15,8 млн долларов», – констатировал он.
В заседании приняли участие председатель Совета банка, заместитель председателя правительства РФ – министр финансов Алексей Кудрин, а также члены Совета – представители стран-участниц ЕАБР – министр финансов Казахстана Болат Жамишев, министр финансов Армении Ваче Габриелян, заместитель премьер-министра Белоруссии Сергей Румас, министр финансов Таджикистана Сафарали Наджмиддинов.
Евразийский банк развития является международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года. Уставный капитал ЕАБР превышает 1,5 млрд долларов США.