30 Հունիս 2011 - 09:04 AMT
Հայաստանի իշխանությունները վճռական են թրաֆիկինգի դեմ պայքարում և վերջին տարիներին հետևողական աշխատանք են տանում այդ ուղղությամբ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների վարչության ղեկավար, Ազգային խորհրդին կից թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի ղեկավար Վահրամ Կաժոյանը:Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե ինչպես է հայկական կողմը գնահատում ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից վերջերս հրապարակված թրաֆիկինգի մասին զեկույցը, Կաժոյանը հայտարարել է, որ համաձայն չէ զեկույցի այն մասի հետ, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանը չի բավարարում այդ երևույթի դեմ պայքարի նվազագույն չափանիշներին:
«Մեր սպասումներն արդարացել են` Հայաստանը մտել է տրաֆիկինգի դեմ պայքարի ցուցանիշներով երկրների երկրորդ խմբի մեջ: Մենք բավական ակտիվ աշխատանք ենք կատարել այս երևույթի դեմ պայքարում, բայց այդ ջանքերը բավարար չեն, և աշխատանքն անհրաժեշտ է շարունակել: Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի երկիրը չնահանջի իր դիրքերից և չմտնի թրաֆիկինգի դեմ պայքարի ցուցանիշով երկրների 3-րդ խմբի մեջ»,- ասել է Կաժոյանը: Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է մշտապես խոսել այդ խնդրի մասին, հաղորդել թրաֆիկինգի հնարավոր դեպքերի մասին իրավապահ մարմիններին և համապատասխան աշխատանք տանել այդ ուղղությամբ:
Ներկայացնելով 2010-ի վիճակագրությունը` Կաժոյանը հայտնել է, որ անցյալ տարի հարուցվել է 4 քրեական գործ սեռական թրաֆիկինգի փաստով, թրաֆիկինգի համար ազատազրկվել է 5 մարդ:
Հունիսի 27-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է ամենամյա 11-րդ զեկույցը թրաֆիկինգի մասին: Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանը մարմնավաճառության նպատակով կանանց և աղջիկների թրաֆիկինգի, տղամարդկանց և կանանց հարկադրական աշխատանքի աղբյուր է:
Պետդեպարտամենտը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության գործողությունները չեն համապատասխանում թրաֆիկինգի դեմ պայքարի նվազագույն չափանիշներին, բայց այս ուղղությամբ զգալի աշխատանք է տարվում: Զեկույցում ասվում է, որ անհանգստության առիթ է տալիս թրաֆիկինգի զոհերի թվի անկումը, ինչպես նաև հարկադրական աշխատանքի դեպքերի հետաքննության բացակայությունը:

30 Июнь 2011 - 09:04 AMT
Власти Армении решительны в вопросе борьбы с трафикингом и в последние годы ведут последовательную работу в этом направлении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник департамента международных организаций МИД Армении, глава рабочей группы при Национальном совете борьбы с трафигингом РА Ваграм Кажоян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, как армянская сторона оценивает недавно опубликованный Госудепартаментом СшША доклад о трафикинге, глава рабочей группы заявил, что он не согласен с той частью доклада, где говорится, что Армения не удовлетворяет минимальные стандарты борьбы с этим явлением.
«Наши ожидания оправдались – Армения вошла во вторую группу стран по показателью борьбы с трафикингом. Мы провели довольно активную работу в борьбе с этим явлением в последние годы, но эти усилия не достаточны и работу необходимо продолжить. Необходимо делать все, чтобы страна не снизила позиции и не вошла в 3-ую группу стран по показателю борьбы с трафикингом»,- сказал Кожоян. По его словам, необходимо постоянно говорить об этой проблеме, сообщать о возможных случаях трафикинга правоохранительным органам и вести соответствующую работу в этом направлении.
Представив статистику на 2010 год, Кожоян сообщил, что в прошлом году было возбуждено 4 дела по факту сексуального трафикинга, за осуществление трафикинга были осуждены пять человек.
27 июня Госдепартамент США обнародовал 11-ый ежегодный доклад о трафикинге. По часто Армении в докладе говорилось, что Армения является страной – источником трафикинга женщин и девушек в целях проституции, принудительной работы женщин и мужчин.
Госдепартамент США отметил, что действия правительства Армении не соответствуют минимальным стандартам борьбы с трафикингом, но в этом направлении осуществляется значительная работа. В докладе говорится, что повод для беспокойства дает резкий спад числа жертв трафикинга, а также отсутствие расследований случаев принудительной работы.