30 Հունիս 2011 - 13:56 AMT
Մոտ ժամանակներս սպասվում է Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի այցը Հայաստան, որի շրջանակում ծրագրվում է հայ-իրանական ռազմավարական նոր նախագծերին վերաբերող փաստաթղթեր ստորագրել: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Նա հաղորդել է, որ ներկայումս բավականին արդյունավետ են բանակցությունները ընթանում հայկական Մեղրի քաղաքում ՀԷԿ-ի, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան նավթամուղի կառուցման շուրջ, որը սկիզբ է առնելու Պարսից ծոցից:
«Այս խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը կարևոր նշանակություն ունի մեր երկրի համար, որովհետև խոսքը չի վերաբերում 10-20 մլն դոլարանոց ծրագրերին, խոսքը վերաբերում է մի քանի միլիարդ դոլարանոց խոշորածավալ ծրագրերին: Կարող եմ ասել, որ նախնական համաձայնությունները արդեն իսկ ձեռք են բերված, մենք պետք է հասկանանք, որ նման կարգի ռազմավարական ծրագրերը պահանջում են ժամանակ, տևական բանակցային գործընթաց»,- ասել է Բաղդասարյանը:

30 Июнь 2011 - 13:56 AMT
В рамках визита Ахмадинежада в Ереван будут подписаны документы об армяно-иранских стратегических проектах
В ближайшее время ожидается визит президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Армению, в рамках которого запланировано подписание документов, касающихся новых армяно-иранских стратегических проектов. Об этом заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. Oн сообщил, что в настоящее время эффективно проходят переговоры по вопросу строительства ГЭС в армянском городе Мегри, а также строительства нефтепровода Иран-Армения.
«Эти крупные инфраструктурные проекты важны для нас, речь идет о проектах стоимостью не 10-20 миллионов долларов, а миллиардов. Могу сказать, что уже достигнуты предварительные договоренности, и стратегические проекты такого уровня требуют времени», – сказал Багдасарян.