Երկաթուղային գծանցներում անօրինական անցում կատարող ավտոմեքենաների, ինչպես նաև երկաթուղիների մոտ արածող կենդանիների բախումը գնացքի հետ 2011-ին ավելացել է 50-60 տոկոսով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ենթակառուցվածքի ծառայության պետի տեղակալ Աշոտ Ունուսյանը: Նրա խոսքերով, ընկերության ղեկավարությունը և նրա աշխատակիցները գործադրում են բոլոր ջանքերը երկաթուղային գծանցներում անվտանգության բարձրացման համար: «Մարդիկ ուղղակի գնում և նստում են երկաթգծերի վրա և չեն պատկերացնում, որ մի քանի րոպե անց կարող է մոտենալ գնացքը»,- ասել է նա:
Հունիսի 27-ի գիշերը Վարդենիս-Զոդ վազուղիում ավտոմեքենան, առանց թույլտվության դուրս է եկել գծանց, բախվել է գնացքին: Ինչպես նշել է մասնագետը, դժբախտ պատահարներն ավելացել են այն պատճառով, որ ընկերությունն ավելացրել է գնացքների երթևեկության արագությունը գրեթե 2 անգամ, մասնավորապես Գյումրի-Երևան ուղեմասի որոշ հատվածներում կարող է զարգացնել մինչև 70-80 կմ/ժ արագություն: Ունուսյանը հավելել է, որ գնացքը չի կարող մեկ ակնթարթում կանգ առնել: Արգելակման բոլոր արտահերթ միջոցների օգտագործման դեպքում գնացքի արգելակման ուղին կազմում է 1000 մետր, «այն դեպքում, երբ նախկին արագությունների դեպքում մեքենավարը կարող էր ճանապարհը զիջել գծանցն անցնող մարդկանց և կենդանիներին»:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ձեռնարկում է գծանցներում անվտանգության ապահովման համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները: Միայն 2011 թ. ՀԿԵ-ն 40,8 մլն. ռուբլի է ուղղելու գծանցների վերանորոգման և արդիականացման ծրագրի իրականացմանը: Ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել գծանցների արդիականացման մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես, գծանցների ուղեանցերի ասֆալտապատում, ուղեփակոցների տեղադրում, մոտեցման հատվածներում սարքավորումների տեղադրում և այլն:

1 Июль 2011 - 08:43 AMT
Число случаев столкновений автомобилей, совершающих несанкционированный выезд на железнодорожный переезд, с поездом, а также пасущихся вблизи железнодорожных путей животных в 2011 году увеличилось на 50-60%. Об этом 1 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил первый заместитель начальника службы инфраструктуры ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Ашот Унусян. По его словам, руководство компании и ее сотрудники прилагают все усилия для повышения безопасности движения на железнодорожных переездах и железной дороге в целом, в связи с чем главам областных администраций и общин республики было направлено письменное прошение о том, чтобы они призвали жителей этих местностей соблюдать нормы и быть более бдительными и не подвергать свою жизнь, а также своих животных опасностям. «Люди просто идут и садятся на рейсы и не представляют себе, что через несколько минут поезд может их настигнуть», – сказал он.
Поздним вечером 27-го июня на перегоне Варденис-Зод произошло столкновение автомобиля, совершившего несанкционированный выезд на железнодорожный переезд, с поездом.
Как отметил специалист, увеличение числа несчастных случаев связано с тем, что компания ЮКЖД увеличила скорость движения поездов практически в два раза, в частности на участке Гюмри-Ереван поезд может разгонять скорость до 70-80 км/ч. В связи с этим Ашот Унусян добавил, что с момента фиксации объекта на пути движения машинист не может остановиться сразу: в случае экстренного торможения тормозной путь пассажирского электропоезда составляет порядка 1000 м, «в то время как при прежних скоростях машинист мог даже уступить дорогу переходящим путь людям и животным.
Согласно данным пресс-службы компании, только в 2011 году ЮКЖД инвестирует 40,8 млн. рублей в программу переоснащения и ремонта железнодорожных переездов. В рамках программы планируется провести целый комплекс работ, в частности, разместить на подъездах к переездам шлагбаумы и необходимое оборудование, организовать на переездах дежурства и т.д.