1 Հուլիս 2011 - 09:04 AMT
Երևան-Սևան էլեկտրագնացքը նոր «Ալմաստ» կառամատույցից ուղևորվելու է հուլիսի 7-ին: Այդ մասին հուլիսի 1-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ենթակառուցվածքի ծառայության պետի տեղակալ Աշոտ Ունուսյանը: Նրա խոսքերով, նոր կառամատույցը գտնվում է Երևանի «Ալմաստ» գործարանի մոտ: Ինչպես հաղորդել է Աշոտ Ունուսյանը, 2006-ից երկաթուղին այդ հատվածում ապամոնտաժված էր: ՀԿԵ ղեկավարության որոշմամբ ճանապարհը վերականգնվել է, կառուցվել կառամատույց, իրականացվել են այլ անհրաժեշտ աշխատանքներ:
Գնացքն ամեն օր Երևանից կուղևորվի Սևանի Ծովագյուղ, իսկ հանգստյան օրերին Երևան-Սևան-Շորժա ուղղությամբ, տոմսի արժեքը կկազմի 500-700 դրամ:
«Ալմաստ» կառամատույցի շահագործումը թույլ կտա մեր քաղաքացիներին ամռանը հանգստանալ Սևանում»,- ասել է Ունուսյանը:

Первый электропоезд Ереван-Севан отправится с новой ереванской платформы «Алмаст» 7 июля. Об этом 1 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил первый заместитель начальника службы инфраструктуры ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Ашот Унусян. По его словам, новая платформа расположена поблизости от ереванского завода «Алмаст».
Как сообщил Ашот Унусян, с 2006 года железная дорога на этом отрезке была демонтирована. «По решению руководства ЮКЖД дорога восстановлена, построена платформа, проведены другие необходимые работы», – сказал он.
Поезд будет курсировать из Еревана до села Цовагюх в Севане ежедневно, а по выходным по маршруту Ереван-Севан-Шоржа, а стоимость билета составит порядка 500-700 драмов.
«Эксплуатация станции «Алмаст» позволит нашим гражданам в летние месяцы отдохнуть на Севане», – отметил замначальника.