Հայաստանում կենդանիների կազմակերպված սպանդի բացակայությունը 18 տարվա ընթացքում հանգեցրել է նրան, որ հանրապետության շուկաներում վաճառվում է անորակ միս, հուլիսի 1-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ փորձագետ Վիկտոր Աբրահամյանը: Նրա խոսքով, կենդանիների սպանդի սանիտարահիգիենիկ պայմանների բացակայությունը հանգեցնում է տնտեսական կորուստների, քանի որ չկան կենդանիների ներքին օրգանները մշակելու պայմաններ, որոնք օգտագործվում են ինչպես արտադրության մեջ, այնպես էլ բժշկության: «Մասնավորապես, խոշոր եղջերավոր անասունի ենթաստամոքսային գեղձն օգտագործվում է ինսուլին պատրաստելու համար»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված Վիկտոր Աբրահամյանը հաղորդել է, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության կողմից մշակվել է առաջիկա 2 տարում 10 սպանդանոց ստեղծելու ծրագիր: Միաժամանակ նա նշել է, որ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է, որ տնտեսվարող սուբյեկտը տրամադրում է շինություն և այստեղ նրա ծախսերը կազմում են շուրջ 40 տոկոս, իսկ 60 տոկոսը բաժին է ընկնում անհրաժեշտ սարքավորումների արժեքին, որը տրամադրելու է նախարարությունը: «Մենք պետք է հրաժարվենք փողոցային սպանդից, եթե ցանկանում ենք ապահովել որակյալ արտադրանք»,- ընդգծել է փորձագետը:

1 Июль 2011 - 09:33 AMT
Отсутствие организованного убоя скота в Армении на протяжении 18 лет привело к тому, что на рынки республики поступает некачественное мясо, сообщил 1 июля на пресс-конференции в Ереване эксперт ОО «Защита прав потребителей» Виктор Абрамян. По его словам, отсутствие санитарно-гигиенических условия убоя скота влечет за собой также к экономическим растратам, поскольку нет условий обработки внутренностей животных, которые используются как в производстве, так и в медицинских целях. «В частности, поджелудочная железа крупнорогатого скота используется в изготовлении инсулина», – отметил он.
В связи с этим Виктор Абрамян сообщил, что с Министерством сельского хозяйства Армении разработана программа по созданию 10 боен в ближайшие два года. При этом он сказал, что в рамках программы планируется, что хозсубъект предоставляет здание и здесь его затраты составляет порядка 40%, а 60% приходится на стоимость необходимого оборудования, которое будет предоставлено со стороны Министерства. «Мы должны отказаться от дворового забоя, если хотим обеспечить качественную продукцию», – подчеркнул эксперт. По его словам, стоимость 1 бойни может составить $40 000-$50 000.