1 Հուլիս 2011 - 13:50 AMT
ԻՆԳՈ Արմենիա ապահովագրական ընկերությանը կապահովագրի տպագիր գրաֆիկայի «Դալին և սյուռեալիստները» ցուցահանդեսի նմուշները: Ցուցահանդեսը տեղի կունենա Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահում հուլիսի 7-15-ը:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, հաշվի առնելով ցուցահանդեսի նմուշների բացառիկությունը ու պատմական արժեքները` Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահը Լոս-Անջելեսից տեղափոխվող աշխատանքների ապահովագրությունը`«Փոխադրվող գույքի ապահովագրություն» դասով, վստահել է ԻՆԳՈ Արմենիա ապահովագրական ընկերությանը:
Ցուցահանդեսի ստեղծագործությունները` թվով 160 աշխատանք, Երևան են բերվել Լոս-Անջելեսի «Քրիստին Արժիլե» պատկերասրահից: Կցուցադրվեն սյուրռեալիստական ուղղության ճանաչված նկարիչներ Սալվադոր Դալիի, Հանս Բելմերի, Լեոնոր Ֆինինի, Ջորջո դե Կիրիկոյի ստեղծագործությունները:
Կներկայացվեն նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից: Կցուցադրվեն նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Երվանդ Քոչար, Հակոբ Հակոբյան, Լևոն Թութունջյան, Սերգեյ Փարաջանով և այլք:

Страховая компания ИНГО АРМЕНИЯ застрахует экспонаты выставки «Дали и сюрреалисты», которая пройдет в Национальной галерее Армении с 7 июля по 15 октября.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, принимая во внимание уникальность и историческую ценность экспонатов, Национальная галерея Армении доверила компании ИНГО АРМЕНИЯ страхование работ, перевозимых из Лос-Анджелеса.
В экспозицию «Дали и сюрреалисты» войдет около 160 работ из лос-анджелесской галереи Аржиле. Большая часть экспонатов создана в период с 1934 по 1973 годы и включена в золотой фонд гравюры 20 века. В их числе – печатная графика, посвященная творчеству известнейших художников-сюрреалистов Сальвадора Дали, Ганса Беллмера, Леонора Фини и Джорджо де Кирико. Помимо этого будут выставлены работы армянских художников, которые испытали заметное влияние сюрреализма или примыкали к этому течению, в частности, Ерванда Кочара, Сергея Параджанова, Акопа Акопяна, Левона Тутунджяна.