Շահութահարկի, հաստատագրված վճարի, տարեկան պետական տուրքի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասով հարկային պարտավորություններ կուտակած հայկական ընկերությունները մինչև ընթացիկ տարվա օգոստոսի 20-ը կարող են դիմել իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչություն և կնքել հարկային պարտավորությունների մարման ժամանակացույց: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեն, հուլիսի 1-ին Երևանում հայտնել է կառույցի նախագահ Արմեն Ալավերդյանը:
Հաղորդագրության համաձայն, 2010թ. հունվարի 1-ի դրությամբ տարբեր ժամանակահատվածներում առաջացած` չվճարված հարկային պարտավորությունների ընդհանուր գումարը կազմում է ավելի քան 200 միլիարդ դրամ, որից 104 միլիարդը հարկի մայր գումարն է, մնացած 96 միլիարդը` տույժ և տուգանքները:
Իրենց բաժին հարկային ապառքը տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են վճարել մաս-մաս. մինչև 50 միլիոն դրամ հարկային պարտավորություն ունեցող հարկ վճարողների հետ ժամանակացույցը կնքվում է 10 ամիս, իսկ 50 միլիոն և ավելի գումարի դեպքում` 24 ամիս մարման ժամկետով:

1 Июль 2011 - 14:31 AMT
Армянские компании, имеющие налоговую задолженность, должны до 20 августа оформить график погашения долгов
С целью оформления графика погашения долгов компании, которые накопили налоговые задолженности по части налога на прибыль, госпошлин и обязательных социальных выплат, должны обратиться в налоговые органы до 20 августа текущего года. Об этом, как сообщает пресс-служба Государственного комитета по доходам Армении, 1 июля в Ереване заявил заместитель председателя структуры Армен Алавердян.
Согласно сообщению, по состоянию на 1 января 2010 года общий размер налоговых задолженностей составил 200 млрд драмов, из которых 104 млрд драмов – основная сумма, а 96 млрд драмов пени и штрафы.
Частные предприниматели и организации, имеющие налоговую задолженность в размере до 50 млн драмов, получат возможность погасить долг в течение 10 месяцев, а те, чьи долги превышают 50 млн драмов, в течение 24 месяцев.