2 Հուլիս 2011 - 08:25 AMT
«Դեմ ենք Մետրոյի թանկացմանը» նախաձեռնող խմբի ավելի քան 5000 ակտիվիստներ իշխանությանը հասարակական երկխոսության կոչ են անում
«Դեմ ենք Մետրոյի թանկացմանը» շարժման ակտիվիստներն իշխանությանը կոչ են անում երկխոսության գնալ հասարակական շահերի պաշտպանության նպատակով: Հուլիսի 1-ից մետրոյի ուղետոմսի արժեքը կրկնակի թանկացնելու մասին Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի որոշումից հետո հունիսի 29-ին Facebook սոցիալական ցանցում ստեղծված խմբի ակտիվիստները բաց նամակ հղեցին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին և քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին` կոչ անելով քննարկել մետրոյի սակագնի առնչությամբ քաղաքապետի որոշումը, քանի որ այդ տրանսպորտային միջոցը ոչ թե մասնավոր է, այլ հասարակական: Այդ մասին հուլիսի 2-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է խմբի ակտիվիստներից Արման Գևորգյանը: «Facebook խմբի ստեղծումից հետո մենք հասկացանք, որ մենակ չենք, քանի որ 2-3 օրվա ընթացքում մեզ 3000 մարդ միացավ»,- նշել է նա: Ավելին, ակտիվիստները բողոքի ակցիա անցկացրեցին քաղաքապետարանի շենքի դիմաց: Արման Գևորգյանն ասել է, որ ակտիվիստները սպասում են նախագահի վարչակազմի պատասխանին, քանի որ, օրենքի համաձայն, նրանք իրավունք ունեն պատասխանելու 30 օրվա ընթացքում:
Քաղաքացիական նախաձեռնության մեկ այլ մասնակից Իրինա Դավթյանն իր հերթին ավելացրել է, որ նամակում նաև ֆինանսատնտեսական և տեխնիկական անկախ աուդիտ, ինչպես նաև վերջին հինգ տարվա գործունեության հաշվետվություն տրամադրելու պահանջ կա: Նրա խոսքով, պետությունն ամեն տարի մետրոն սուբսիդավորում է ավելի քան 1 մլն դրամով, եթե հաշվի առնենք նաև ժետոնների վաճառքից ստացված գումարը` օրական մոտ 2 մլն դրամ (օրական 40 000 ուղևոր, մեկ ժետոնը` 50 դրամ), իսկ տարեկան այդ թիվը կազմում է շուրջ 730 մլն դրամ, ինչպես նաև մետրոն միջոցներ է ստանում տարածքի վարձակալությունից և գովազդային վահանակներից, այդ ողջ գումարով կարելի է ապահովել մետրոյի շահագործման ծախսերը և չբարձրացնել ուղետոմսի գինը: «Մետրոն պետք է թափանցիկ աշխատի, իսկ քաղաքացիները պետք է իմանան, թե որտեղ են օգտագործվում միջոցները, հակառակ դեպքում մենատիրության տպավորություն է ստեղծվում»,- ընդգծել է նա: Իրինա Դավթյանը նշել է, որ «Դեմ ենք Մետրոյի թանկացմանը» նախաձեռնող խմբի ակտիվիստների գործողություններն ուղղված են այն բանին, որպեսզի համատեղ ուժերով գտնվեն այդ տրանսպորտային միջոցի սակագնի բարձրացման խնդրի այլընտրանքային լուծումներ: Ներկա պահին Facebook-ում «Դեմ ենք Մետրոյի թանկացմանը» խմբին 5307 մարդ է միացել:

2 Июль 2011 - 08:25 AMT
Более 5 000 активистов движения «Мы против подорожания метро» призывают власти к общественному диалогу
Активисты движения «Мы против подорожания метро» призывают власти к диалогу с целью защиты общественных интересов. После решения городского градоначальника Карена Карапетяна относительно подорожания метро вдвое с 1 июля, 29 июня активисты созданной в социальной сети Facebook группы послали открытое письмо президенту Армении Сержу Саргсяну, премьеру Тиграну Саркисяну и мэру Карену Карапетяну с призывом обсудить решение мэры относительно повышения тарифов метро, поскольку этот вид транспорта является не частным, а общественным. Об этом 2 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам один из активистов группы Арман Геворгян. «После создания группы в Facebook, мы поняли, что мы не одни, поскольку за 2-3 дня к нам присоединилось 3000 человек», – отметил он. Более того, активисты провели акцию протеста перед городской мэрией. Арман Геворгян сказал, что активисты ждут ответа от администрации президента, поскольку, согласно закону, они имеют право ответить в течение 30 дней.
В свою очередь другой участник гражданской инициативы Ирина Давтян добавила, что в письме также есть требование по предоставлению финансово-экономического и технического независимого аудита, а также предоставления отчетности за последние пять лет деятельности. По ее словам, государство ежегодно субсидирует метро более чем на 1 млрд. драмов, если же учесть, что от продажи жетонов на сумму порядка 2 млн. драмов (40 000 пользователей в день по 50 драмов за жетон), а в год эта сумма составляет порядка 730 млн. драмов, помимо этого метро получает средства от аренды помещения и рекламных щитов – на все это можно обеспечить расходы на его эксплуатацию и не повышать стоимость. «Метро должно работать прозрачно, а граждане должны знать, куда расходуются средства, в противном случае складывается впечатление монополизма», – подчеркнула она. Ирина Давтян отметила, действия активистов инициативной группы «Мы против подорожания метро» направлены на то, чтобы совместными усилиями найти альтернативные решения проблемы повышения цен этот вид транспорта. На данный момент к группе в «Мы против подорожания метро» Facebook присоединилось 5307 человек.