Հայաստանում տրանսպորտի ոլորտն արդեն երկար տարիներ չի զարգանում, հուլիսի 2-ին Երևանում մետրոյի սակագնի բարձրացման թեմային նվիրված մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: «Մենք չունենք էլեկտրատրանսպորտի զարգացման ռազմավարություն, ուստի ունենք այն, ինչ ունենք, և սակագների բարձրացման խնդիրը կրկին կարող է ծագել»,- ընդգծել է նա: Նրա խոսքով, վերջին վեց տարվա ընթացքում տրոլեյբուսից օգտվող մարդկանց թիվը 5,1 միլիոնից նվազել է մինչև 4,3 միլիոն, ընդ որում` աճել է մետրոյից օգտվողների թիվը` 16,6 մլն-ից հասնելով 18,9 մլն-ի, «սակայն դա այնպիսի չնչին ցուցանիշ է, որը ոչ մի հեռանկարներ չունի»:
Այս կապակցությամբ նա ավելացրել է, որ երևանյան մետրոյի ուղետոմսի գնի բարձրացմանը զուգընթաց ստորերկրյա տրանսպորտից օգտվող մարդկանց թիվը կարող է կրճտվել 10-20%-ով: Արմեն Պողոսյանի կարծիքով, գների բարձրացումն ինչ-որ առումով արդարացված կլիներ, եթե երկրի մետրոպոլիտենը մոդեռնիզացվեր և նոր կայարաններ կառուցվեին: Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի նախագահն ասել է, որ այսօր միկրոավտոբուսներին բաժին է ընկնում հանրապետության ողջ հասարակական տրանսպորտի 90%-ը, իհարկե, մինչև 75% նվազելու միտում կա, և դա «չարիք է, որից մենք երկար տարիներ չենք կարողանում ազատվել», այնուամենայնիվ, մնացած տրանսպորտային միջոցները չնչին բաժին ունեն:
Հարկ է նշել, որ մետրոյի սակագնի թանկացումը կհանգեցնի նրան, որ ուղևորները կսկսեն օգտվել միկրոավտոբուսներից, և դա էլ ավելի կվատթարացնի քաղաքի կենտրոնի ծանրաբեռնվածության խնդիրը, ինչից այդքան խուսափում է քաղաքապետը:
Հունիսի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարեց, որը հուլիսի 1-ից Երևանի մետրոյի սակագինը կդառնա 100 դրամ` ներկայումս գործող 50-ի փոխարեն: Ինչպես ասաց քաղաքապետը, այսօր գործող մետրոյի սակագինը թույլ չի տալիս հոգալ ստորգետնյա տրանսպորտային միջոցի ծախսերը: Քաղաքապետը հավաստիացրեց նաև, որ քաղաքապետարանը հետևողական կլինի, որպեսզի այլ տրանսպորտային միջոցների սակագները չփոխվեն:

2 Июль 2011 - 08:56 AMT
Сфера транспорта в Армении не развивается на протяжении многих лет, заявил 2 июля на пресс-конференции в Ереване председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян, посвященной теме повышения тарифов на метро. «У нас нет стратегии развития электротранспорта, поэтому мы имеем то, что имеем, и проблема повышения тарифов может вновь возникнуть», – подчеркнул он. По его словам, за последние шесть лет число пользователей троллейбусом сократилось с 5,1 млн. человек до 4,3 млн. человек, при этом возросло число пользователей метро с 16,6 млн. до 18,9 млн., «однако это такой мизерный показатель, который не имеет никаких перспектив».
В связи с этим он добавил, что с повышением цен на проезд в ереванском метро число людей, пользующихся услугами подземного транспорта, может сократиться на 10-20%. По мнению Армена Погосяна, повышение цен в какой-то степени было бы оправдано, если бы метро страны модернизировалось, и были бы построены новые станции.
Председатель Ассоциации потребителей Армении сказал, что на долю микроавтобусов на сегодняшний день приходится порядка 90% от всего общественного транспорта республики, есть правда тенденция к уменьшению до 75%, и это «зло, с которым мы не можем справиться на протяжении многих лет», все же остальные занимают мизерные доли.
Надо отметить, что подорожание цен на метро приведет к тому, что его пользователи переключатся на микроавтобусы, и это еще больше усугубит проблему загруженности центра города, чего так не хочет градоначальник.
На пресс-конференции 21 июня мэр города Еревана Карен Карапетян сообщил, что с 1 июля вступит в действие новый тариф на проезд в метро 100 драмов, вместо нынешних 50 драмов. Как сказал мэр, нынешняя себестоимость не позволяет окупить расходы на данный вид транспорта. Мэр заверил, что мэрия не допустит повышения платы за проезд на других видах городского транспорта.